Škoda Auto zavádí do českých provozů udržitelnou kávu Curiosity Fuel

22. dubna 2024
Škoda Auto dodává do svých výrobních závodů a kanceláří v České republice vlastní kávu pojmenovanou Curiosity Fuel. Káva se pěstuje, praží a balí speciálně pro automobilku, chrání místní životní prostředí a podporuje spravedlivé ohodnocení místních pracovníků podle zásad Rainforest Alliance. Škoda Auto jako automobilový výrobce zaujímá celostní přístup k udržitelnosti a zaměřuje se na minimalizaci ekologické stopy svých obchodních aktivit v celém hodnotovém řetězci, podporuje udržitelný růst a principy oběhového hospodářství: slupky z kávových plodů, které by se jinak zlikvidovaly jako odpad, se používají k udržitelnému zpracování kožených potahů v interiéru Suite u modelů Octavia a Kodiaq. Tento projekt je významně podporován Odbory KOVO.

„Jako výrobce automobilů jsme si vědomi své odpovědnosti vůči životnímu prostředí a cítíme potřebu převzít průkopnickou roli v oblasti udržitelnosti. S kávou Curiosity Fuel, která se pěstuje v souladu s pravidly Rainforest Alliance, nejenže podporuje spravedlivé a transparentní postupy od pěstování až po přípravu konečného produktu, ale také přijímáme principy oběhového hospodářství tím, že znovu využíváme odpadní surovinu z výroby kávy. A co víc, každý doušek kávy Curiosity Fuel může inspirovat další nápady, jak ještě účinněji snížit naši ekologickou stopu,“ řekl Karsten Schnake, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro nákup.

Curiosity Fuel: původ názvu a kávových zrn

Přechodem na kávu Curiosity Fuel ve svých českých výrobních i administrativních provozech Škoda Auto zdůrazňuje propojenost celého hodnotového řetězce a podporuje zvídavost při vývoji a návrzích nových udržitelných řešení. Kávová zrna pocházejí z pečlivě vybraných rodinných farem v Indii a Tanzanii. Káva Curiosity Fuel vzniká v souladu s pravidly Rainforest Alliance pro dodržování společensky a ekologicky odpovědných postupů i respektování přírody a farmářů během celého procesu výroby či dodávky kávy. Místní farmy pečují o zachování biologické rozmanitosti a zajištění spravedlivého zacházení i řádných mezd pro své pracovníky.

Škoda Auto zodpovídá v rámci koncernu Volkswagen za aktivity na indickém trhu. Jako sociálně a ekonomicky odpovědný zaměstnavatel v zemi společnost plánuje podpořit školu v blízkosti kávových plantáží zlepšením jejího vybavení.

Tato spolupráce je rovněž součástí uzavřeného memoranda o porozumění, které potvrzuje soulad s certifikací Rainforest Alliance pro pěstování, dodávky a pražení kávy Curiosity Fuel. Dokument podepsali zástupci společnosti Škoda Auto a partnerských organizací, společností Jablum Czech a Neralu Plantation.

Do všech šálků: české provozy Škoda Auto přecházejí ze 100 % na Curiosity Fuel

Kávová zrna se po dodání do České republiky zpracovávají v rodinné pražírně Jablum v Bezděčíně, který je součástí města Mladá Boleslav. Distribuce kávy do podnikových kantýn a prodejen občerstvení nebo přímo ke kávovarům již začala. Od letošního léta bude celková roční spotřeba kávy ve firmě – dosahující přibližně 25 tun – pokryta výhradně udržitelnou, vysoce kvalitní kávou Curiosity Fuel.

Uzavření smyčky: příběh Curiosity Fuel má mnohem větší přesah

V souladu s principy oběhového hospodářství využívá Škoda Auto i slupky kávových zrn. Automobilka ve spolupráci se svým dodavatelem, společností Bader, vyvinula proces, při němž se tento odpadní produkt bude od letošního léta používat k činění kůže pro potahy sedadel modelů Škoda Octavia a Kodiaq v interiéru Suite. Škoda Auto navíc zkoumá další udržitelná řešení pro zpracování kůže; například kůže pro model Superb ve verzi L&K je činěna pomocí odpadní vody po zpracování oliv. Škoda Auto považuje udržitelnost za transformační proces a v této oblasti zaujímá komplexní přístup, který prospívá životnímu prostředí a všem zainteresovaným stranám. Automobilka se zavázala minimalizovat ekologickou stopu obchodních aktivit v celém hodnotovém řetězci, aby podporovala udržitelný růst a principy oběhového hospodářství. To zahrnuje výrobky, dodavatelské řetězce, výrobu, prodejní síť i okolní regiony, ve kterých společnost působí.

(pav)

Foto: Škoda Auto

spinner