Francie vynaloží dvě miliardy eur na podporu cyklistů, chce snížit používání aut

5. května 2023
Francouzská vláda plánuje do roku 2027 vynaložit dvě miliardy eur (46,8 miliardy Kč) na zlepšení cyklistické infrastruktury a na pomoc lidem při nákupu jízdních kol, aby snížila používání automobilů a podpořila cyklistiku.

Cílem bude zdvojnásobit síť cyklostezek, v letech 2023 až 2027 proto vláda vynaloží 250 milionů eur ročně na nové trasy pro cyklisty. Zbytek rozpočtu půjde na další opatření na podporu používání jízdních kol. Ministr dopravy Clément Beaune na twitteru napsal, že úsilí vlády v tomto směru je „bezprecedentní a masivní“.

Vláda chce, aby se jízdní kolo stalo atraktivní alternativou k automobilům a dopravním prostředkem dostupným pro každého od nejútlejšího věku a po celý život, uvedl Beaune v rozhovoru s deníkem Le Parisien.

Cílem bude zvýšit síť cyklostezek v zemi ze současných 50 000 kilometrů na 80 000 kilometrů v roce 2027 a 100 000 kilometrů do roku 2030. Prioritou budou provinční města a venkovské oblasti, protože velká města již získala značné státní prostředky na cyklistickou infrastrukturu, uvedl Beaune.

Na dotace na nákup jízdních kol, včetně jízdních kol z druhé ruky, bude vyčleněno přibližně 500 milionů eur.

Vláda také zvýší výdaje na parkovací zařízení pro kola na nádražích a ve městech, navýší výdaje na značení kol proti krádeži a zajistí výuku jízdy na kole pro všechny žáky základních škol.

Cyklistické organizace tuto iniciativu uvítaly. „Tato vizionářská iniciativa nejenže změní způsob, jakým naši občané dojíždějí do práce a žijí, ale také učiní z Francie světového lídra v podpoře cyklistické infrastruktury a kultury,“ uvedl Olivier Schneider, předseda svazu cyklistů FUB.

(čtk)

Foto: Pixabay

spinner