​Zeptali jsme se Ing. Marie Vopálenské, generální ředitelky Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI)

​Zeptali jsme se Ing. Marie Vopálenské, generální ředitelky Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI)

V Berlíně se po čtyřech letech opět koná železniční veletrh InnoTrans, kterého se zúčastní i členové ACRI. Co od letošního ročníku očekáváte?

Letošního veletrhu InnoTrans se zúčastní 70 českých firem a část z nich se představí na společném stánku ACRI, jenž vzniká za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu a bude umístěn v hale 9. Přítomnost našich firem na tomto veletrhu pokládáme za důležitou, protože se jedná jednu z největších akcí svého druhu na světě. Český železniční průmysl zaměstnává přímo přes 20 000 lidí a nepřímo (u subdodavatelů) dalších zhruba 30 000 a vytváří 1,5 procenta HDP.

Český železniční průmysl je také velmi úspěšný na zahraničních trzích, kde export tvoří 56 procent obratu. Je to důkazem konkurenceschopné nabídky inovativní produktů a služeb, které úspěšně navazují na více než 200letou tradici. Firmy chtějí svoji pozici na mezinárodní poli ještě více posilovat. Pro expandování na nové trhy jsou společnosti připraveny, a právě berlínský veletrh je skvělou příležitostí, kdy představit inovativní produkty a služby, navázat nové kontakty a exportní příležitosti. Unikátní know how, které české podniky drží tak může být velkým přínosem nejen pro ně samotné, ale i pro budoucí zákazníky.

Jaké novinky českých firmem v Berlíně k vidění?

Návštěvníci si budou moci prohlédnout například novou tramvaj z produkce Škoda Group pro německé trojměstí Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg. AŽD představí dispečerské pracoviště dálkového řízení TrafficSWing DOZ 1 s telematickou nadstavbou TrafficSWing GTN a pokročilým systémem pro automatické stavění vlakových cest ASVC pro železniční trať Praha Vršovice –

Uhříněves. Výrobce DAKO bude mít na expozici k vidění exponáty pneumatických i hydraulických brzdových systémů pro kolejové vozidla, včetně mechatronických řídících komponent.

Svou premiéru na veletrhu InnoTrans zažije sedadlo určené pro premium class všech zákazníků a dopravců, kteří se chtějí odlišit mírou nabízeného komfortu. Sedadlo navazuje na tradici elektricky ovládaných sedadel, vyráběných ve společnosti BORCAD od roku 2012.

BONATRANS Group pak na veletrhu představí několik typů svých kol pro kolejová vozidla. Například se jedná o napěťově optimalizované kolo BONA320 pro nákladní vozy s tlumičem BONASILENCE®R+ nebo kolo s tlumičem BONASILENCE®P pro soupravy pražského metra. Veletrhu se aktivně zúčastní také výzkumné ústavy a zkušebny a také firmy, které dodávají elektrické komponenty. To je jen krátký výčet toho, co si společnosti sdružené v ACRI pro veletrh připravily.

Více je informací je zájemcům k dispozici na webu naší asociace www.acri.cz.

(lan)

Foto: ACRI

spinner