Vlaky u Poříčan na Kolínsku jezdí po pondělní havárii po dvou kolejích ze tří

Vlaky u Poříčan na Kolínsku jezdí po pondělní havárii po dvou kolejích ze tří

12.10. - Provoz na železničním koridoru u Poříčan na Kolínsku byl dnes kolem poledne obnoven na dvou kolejích ze tří. V místě oprav trati po pondělním vykolejení mohou jet vlaky rychlostí 50 kilometrů za hodinu. Zprovoznění poslední koleje bude záležet na jejím stavu a stavu trakčního vedení, který nyní pracovníci drah kontrolují. Na koleje se postupně vrací běžný provoz, řekl kolem 12:30 mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Provoz spojů do Nymburka, Kolína, Lysé nad Labem a Čelákovic obnovily České dráhy v poledne.

"Od rána se jezdilo po první koleji, nyní se zprovoznila nultá. Ještě se řeší rozsah poškození a potřebných oprav na koleji druhé, která byla nejblíže nehodě. Z pohledu provozu už to ale není vážná komplikace, dopravci postupně zavádějí vlaky zpátky," řekl Dušan Gavenda.

Podle mluvčí Českých drah Vandy Rajnochové bude ještě zhruba do 13:30 dobíhat náhradní autobusová doprava na některých trasách. "Postupně se to stabilizuje," uvedla.

V noci dělníci s pomocí těžké techniky včetně několika jeřábů odstranili z tratě havarované cisterny a nad ránem lokomotivu, následovala oprava koleje. Neprůjezdný železniční koridor způsobil velká zpoždění vlaků na náhradních trasách.

Jako první úsekem projely spoje dálkové dopravy ve směru Praha - Kolín. Před polednem obnovily České dráhy provoz na lince S2 Praha - Čelákovice - Lysá nad Labem - Nymburk - Kolín a S22 Praha - Lysá nad Labem - Milovice. Náhradní autobusy XS2 ukončily posledními spoji v 10:40 z Prahy a v 11:40 z Lysé, informovala na twitteru Pražská integrovaná doprava.

Nákladní vlak havaroval v pondělí vpodvečer, mimo koleje se dostala lokomotiva a dvě cisterny převážející toxický benzen. Hasiči v úterý látku přečerpali do náhradních cisteren a v noci na dnešek vyprošťovali havarované vozy.

Příčinu havárie vyšetřuje Drážní inspekce, podle níž vlak nedovoleně projel návěstidlo zakazující jízdu. Škoda dosáhla podle odhadu Správy železnic čtyři miliony korun, z toho 1,5 milionu na trati a 2,5 milionu na vlaku. Dva lidé, kteří byli ve vlaku, se lehce zranili. Souprava patří dopravci ČD Cargo.

(čtk)

Foto: SFDI

spinner