Vítr měl rychlost až 180 km/h, zastavil vlaky a přerušil proud

Vítr měl rychlost až 180 km/h, zastavil vlaky a přerušil proud

10.2. - Vítr v Česku dosáhl v noci na dnešek rychlosti až 180 kilometrů za hodinu, už brzy ráno přerušil mnohde dopravu i dodávky proudu až pro 120 tisíc odběratelů. Spadlé stromy si kromě výpadků proudu a přerušení železniční i silniční dopravy vyžádaly také jedno zranění. Na Prachaticku byl jeden člověk lehce zraněn po pádu stromu na auto. Během dopoledne se situace zlepšila, do 11:00 klesl počet míst bez proudu na 76 000 a ubylo i výluk na tratích. Vítr ovlivnil i leteckou dopravu.

Už v noci vítr přicházející do Česka z Německa místy značně přesáhl sílu orkánu. Na Sněžce dosáhl v nárazech rychlosti až 180 km/h a na dalších místech na horách se rychlost větru přiblížila 130 km/h. Na twitteru to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). I v nížinách se rychlost větru dostala vysoko, v nárazech činila podle meteorologů asi 100 km/h.

Vítr shazoval stromy a větve. V 9:00 kvůli tomu zůstávalo bez proudu 120.000 odběratelů. Pak se situace zlepšila a k 11:00 bylo bez elektřiny 76 000 míst, z toho 41 000 míst v síti firmy ČEZ a 35 000 v síti E.ON. 

Na železnici byla ještě před 9:00 přerušena doprava na třech desítkách úseků tratí. Potíže byly hlavně v Čechách, například mezi Klatovy a Plzní, Chebem a Plzní, na tratích kolem Českých Budějovic, ale některé tratě uzavřel vítr i na Moravě. Už po 10:00 se situace zlepšila a podle informací na facebooku Správy železnic byl přerušen provoz jen na 16 úsecích. Před 12:00 zůstával počet výluk podobný. V noci na dnešek byl také kvůli problémům s větrem v Německu zastaven provoz na tratích mezi Českem a Německem. 

Hasiči v Česku dnes do 10:00 zasahovali kvůli větru skoro devětkrát častěji než normálně za celý den. Zásahů bylo od půlnoci přes 1400, hlavně kvůli popadaným stromům a větvím. Obvykle bývá takzvaných technických zásahů pouze 162 za celý den, uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Studená. Nejvíce zásahů měli podle mluvčí hasiči v Praze, Středočeském, Plzeňském a Jihočeském kraji.

Pád stromu na osobní auto třeba v Libínském sedle na Prachaticku lehce zranil jednoho člověka. Spadlý strom také uzavřel například silnici I/24 u Nové Vsi nad Lužnicí zhruba 500 metrů před hraničním přechodem a na silnici I/50 u Uherského Brodu převrátil vítr nákladní auto s vlekem. Dálniční síť je podle mluvčího Ředitelství silnic i dálnic Jana Rýdla zatím sjízdná bez omezení. „Ale vidíme na kamerách, že řidiči mají často s poryvy větru problémy. ŘSD doporučuje snížit rychlost a velkou opatrnost na otevřených úsecích a při předjíždění kamionů,“ varoval.

Nepřízeň počasí zastavila po ránu i dvojici pražských přívozů a omezila leteckou dopravu. Letecké společnosti se zřejmě kvůli větru rozhodly pro dnešek zrušit zatím sedm zpátečních letů na Letiště Václava Havla v Praze. Další spoje mohou kvůli nepříznivému počasí nabírat zpoždění. Ruzyňské letiště ale zůstává v provozu bez omezení. Pouze ranní let z katarského Dauhá do Prahy byl na základě rozhodnutí posádky přesměrován do Vídně, sdělila Kateřina Pavlíková z tiskového odboru letiště.

(čtk)

Mapa: ČHMÚ

spinner