Věřitel Jindřichohradecké úzkokolejky žádá soud o více času na reorganizaci

Věřitel Jindřichohradecké úzkokolejky žádá soud o více času na reorganizaci

18.5. - Plán reorganizace společnosti Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), které jsou v insolvenci, věřitel nestihne předložit do konce května. Jan Kysela, který ho připravuje, požádal Krajský soud v Českých Budějovicích o prodloužení lhůty k podání plánu o 120 dnů. Žádost má ČTK k dispozici. JHMD stále nemá osvědčení o bezpečnosti od Drážního úřadu, bez níž vlaky nesmí na koleje. Úřad vydá závěr posuzování žádosti o vydání osvědčení příští týden, řekla jeho mluvčí Pavlína Straková. Jak bude znít, neuvedla. Jan Kysela ale stále věří, že by vlaky mohly v červnu jezdit.

Lhůta na předložení plánu reorganizace JHMD končí 31. května. "Pracujeme na tom, abychom vše stihli co nejdříve. Čekáme na osvědčení o bezpečnosti od Drážního úřadu, což je pro nás zásadní dokument. Nedokážeme přesně určit, kdy se podaří provoz obnovit. Ale pořád se nevzdáváme toho, že bychom začali v průběhu června. Pracujeme na tom intenzivně i o sobotách a nedělích,“ řekl Jan Kysela.

Krajský soud v Českých Budějovicích už rozhodl o svolání schůze věřitelů na 31. května, kde by měli věřitelé projednat stav reorganizačního plánu společnosti. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku.

Věřitel Jan Kysela připravuje reorganizaci společnosti JHMD od konce ledna. Plán počítá s tím, že by dráhu i vozy koupily obce. JHMD vlastní úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně na Pelhřimovsku a do Nové Bystřice na Jindřichohradecku. Jan Kysela uvedl, že po reorganizaci JHMD zatím nepočítá s tím, že by vlaky fungovaly jako denní linkový provoz pro obyvatele, kteří žijí u železnice a dojíždějí do zaměstnání, což platilo před úpadkem. Firma je v úpadku od října 2022, kdy provoz vlaků zastavila. Dluží 350 milionů Kč.

(čtk)

Foto: JHMD

spinner