Vědeckotechnický sborník ČD má nové vydání

Vědeckotechnický sborník ČD má nové vydání

4.7. - Nové, v pořadí již 47. číslo Vědeckotechnického sborníku ČD je na světě. Můžete si je přečíst v elektronické podobě. Aktuální sborník, který vychází dvakrát ročně a pravidelně v něm publikují vědci a odborníci nejen z řad zaměstnanců Českých drah, SŽDC, ale i vysokých škol, veřejných a soukromých výzkumných ústavů, tentokrát přináší celkem třináct příspěvků.

Pětice autorů Petr Kačmařík, Lubor Bažant, Karel Veselý, Michal Pavel a Peter Gurník přibližují čtenářům družicovou navigaci pro bezpečnou lokalizaci vlaků. V článku autoři shrnuli pokroky ve využití satelitní navigace (GNSS) jako primárního zdroje informace pro bezpečnou polohu vlaku. Text se opírá o bohaté zkušenosti AŽD Praha, které byly získány v rámci řady národních a mezinárodních výzkumných projektů (3InSat, SafeLOC, NGTC, STARS, Shift2Rail aj.). Přináší jejich přehled a diskutuje některé významné výsledky těchto projektů včetně demonstrace jejich aplikování v zabezpečovacím systému pro vedlejší tratě.

Ve sborníku dále najedete další témata týkající se například komparace EWMA a klasických Shewhartových regulačních diagramů při řízení dopravních a výrobních procesů, kybernetické bezpečnosti pro drážní systémy, společného nákladního listu CIM/SMGS v kontextu praxe společnosti ČD Cargo či popisu železniční sítě pro konstrukci jízdního řádu a řízení provozu.

Celý sborník lze stáhnout na tomto odkazu.

(mna)

spinner