​V Brně-Maloměřicích vyroste nová opravárenská hala

​V Brně-Maloměřicích vyroste nová opravárenská hala

Ještě v únoru začnou České dráhy stavět novou opravárenskou halu v Brně-Maloměřicích. Halu postaví sdružení společností TSS Grade a Doprastav.

„Dvoukolejná hala bude mít délku 153,4 metru a její šířka bude 21,6 metru. Díky těmto rozměrům zde bude možné zajišťovat údržbu a opravy také u pětivozových, 132 metrů dlouhých jednotek InterPanter nebo na jednu kolej přistavit až dvě jednotky RegioPanter, které jsou dvou- a třívozové. To znamená celkové snížení nákladů a zrychlení servisu,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec.

Hala bude vybavena prohlídkovými kanály se samostatnými vstupy jak z čela, tak z boku. Podél jedné koleje budou umístěny pevné prohlídkové lávky pro údržbu zařízení na střeše elektrických jednotek, druhá kolej bude vybavena dvěma šestimetrovými mobilními plošinami. Součástí vybavení bude také jeřábová dráha s elektrickým mostovým jeřábem o nosnosti 10 tun, zařízení pro odsávání vakuových WC, signalizace posunu nebo kamerový systém.

Výstavba, která potrvá 20 měsíců, bude zahrnovat i rozsáhlou přestavbu kolejiště, úpravy trakčního vedení a novou příjezdovou komunikaci.

České dráhy chtějí touto investicí vylepšovat pozici v segmentu opravárenství a údržby kolejových vozidel. Již ve druhé polovině loňského roku například dopravce uvedl do provozu mimoúrovňový soustruh pro údržbu kol a brzdových kotoučů v areálu pražského depa.

(mna)

Vizualizace: ČD

spinner