Stávka strojvedoucích narušila provoz na britské železnici

Stávka strojvedoucích narušila provoz na britské železnici

27.11. - Stávka strojvedoucích za vyšší mzdy včera narušila provoz na britské železnici. Většina meziměstských vlaků na hlavních tratích z Londýna do Skotska a Walesu byla zrušena, některé železniční společnosti nevypravily vlaky žádné. Přepravci lidem doporučili, aby cestovali jen v nutných případech a aby se před cestou přesvědčili, že jejich spoj skutečně vyjede, informoval deník The Guardian.

Do čtyřiadvacetihodinové stávky svolané odborovým svazem Aslef se zapojilo 11 britských železničních společností. Většina strojvedoucích, jejichž průměrná mzda je 59 000 liber (1,44 milionu Kč) ročně, nedostala podle odborářů přidáno od doby před začátkem pandemie covidu-19.

Sdružení železničních přepravců Rail Delivery Group podle stanice BBC uvedlo, že je stávkou "neuvěřitelně frustrováno". Podle mluvčího ministerstva dopravy není stávka nijak přínosná, zejména kvůli jejímu načasování v době konání mistrovství světa ve fotbale a rušnému předvánočnímu období. Uvedl také, že stávka strojvedoucích uškodí britské ekonomice.

(čtk)

Ilustrační foto: Rail Delivery Group

spinner