Společnosti 5M z Kunovic loni výrazně vzrostly tržby i zisk

Společnosti 5M z Kunovic loni výrazně vzrostly tržby i zisk
13.12. - Společnost 5M, která se zabývá výrobou technických komponentů využívaných zejména v dopravních prostředcích, vykázala loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží ve výši 538,4 milionu korun. Meziročně to bylo o 105,9 milionu korun více. Zisk firmy z Kunovic na Uherskohradišťsku vzrostl z předloňských 22,9 milionu korun na loňských 56,2 milionu korun. Vyplývá to z účetní závěrky a výroční zprávy podniku zveřejněné ve Sbírce listin.

Firma se specializuje na výrobu kompozitů a takzvaných sendvičových panelů, nabízí i speciální lepidla nebo tekuté laminační systémy. Její produkty se využívají při výrobě letadel, kolejových vozidel, autobusů a aut, lze je uplatnit i u trolejových vedení tramvajových a trolejbusových tratí, v elektrotechnickém, papírenském a strojírenském průmyslu nebo při výrobě sportovních potřeb. Firma se podílí také na evropském kosmickém programu.

Podle jednatele Arnošta Uhlíře lze najít výrobky společnosti téměř po celém světě. Do Německa, Nizozemí, Itálie, Francie a na Slovensko je vyváží přímo, do dalších států prostřednictvím jiných firem. Polotovary od 5M používají některé české firmy ke kompletaci zakázek v zahraničí, jiní zákazníci zpracují subdodávku do svého výsledného produktu, který poté vyvezou. Výrobky od 5M se tak dostávají nejen do Evropy, ale i Asie nebo Ameriky. "Výše uvedená diverzifikace umožňuje společnosti 5M výrazně snižovat rizika plynoucí z poklesu některého odvětví nebo ze závislosti na jednom velkém zákazníkovi," uvedl Uhlíř.

Včetně agenturních pracovníků zaměstnávala loni společnost 248 lidí, meziročně o devět více. Je členem mezinárodního sdružení výrobců kompozitů se sídlem v Nizozemsku, členem sdružení firem podnikajících v kosmickém průmyslu Česká vesmírná aliance, je též zakládajícím členem Moravského leteckého klastru. Na výzkumných a vývojových projektech spolupracuje s vysokými školami.

Od roku 2016 vlastní podnik padesátiprocentní podíl ve firmě 5M Levit, která se zabývá poskytováním služeb v oblasti technických výpočtů. O rok později pak založila společnost 5M firmu 5M Precision, která podniká v oboru obrábění kompozitových dílů a 3D měření a v níž drží šedesátiprocentní obchodní podíl.

(čtk, tl)

Foto: 5M

spinner