Skupině Jihotrans klesl obrat na 3,1 miliardy, menší je i zisk

Skupině Jihotrans klesl obrat na 3,1 miliardy, menší je i zisk

8.8. - Skupina Jihotrans, kterou tvoří dopravní a servisní firmy, měla loni konsolidovaný obrat 3,1 miliardy Kč, klesl meziročně o 400 milionů. Konsolidovaný zisk po zdanění byl 100 milionů, o 20 milionů méně než v roce 2017. Řekl to generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar.

Do skupiny patří společnosti GW Jihotrans, ČSAD STTRANS, ČSAD Jihotrans, GW Bus, GW Logistics, GW Train Regio, Auta Borek, Tachoservis nebo TBT Servis. "Zaznamenali jsme pokles zejména v nákladní dopravě a logistice," řekl Robert Krigar.

Společnost GW Train Regio provozuje regionální osobní železniční dopravu v Jihočeském, Karlovarském, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji. Její vlaky přepravily loni 1,76 milionu cestujících. Obrat jí loni stoupl o 88 procent na 410,4 milionu Kč, zisk po zdanění klesl o 19 procent na 4,2 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy. Od prosince 2017 provozuje místo Českých drah (ČD) železniční dopravu na takzvaných šumavských lokálkách, což podle Roberta Krigara odpovídá i loňskému vyššímu obratu.

Ve výroční zprávě GW Train Regio uvádí, že musela v létě 2018 reagovat na zvýšenou přepravní potřebu na trati České Budějovice - Černý Kříž - Nové Údolí. Firma tam nasadila kapacitní motorové jednotky řady 628 v kombinaci s cyklovozy. Firma měla loni 178 zaměstnanců. Železniční dopravu na šumavských lokálkách bude provozovat 15 let, vyhrála výběrové řízení Jihočeského kraje. Kraj za služby tohoto dopravce uhradí 2,25 miliardy korun a proti ČD ušetří podle hejtmanky Ivany Stráské (ČSSD) 300 milionů.

Jiné firmě ze skupiny, GW Bus, vzrostl loni čistý obrat meziročně o devět procent na 268,9 milionu Kč a zisk po zdanění zvýšila téměř o 15 procent na 19,1 milionu. "Ekonomika společnosti v roce 2018 byla poznamenána fatálním nedostatkem kvalifikovaných řidičů a s tím souvisejícím obrovským tlakem na růst mezd. Růst osobních nákladů výrazně ovlivnil hospodářský výsledek společnosti," uvádí ve výroční zprávě.

Skupina Jihotrans má asi 1100 zaměstnanců, 280 nákladních aut, což je meziročně o 40 méně, 200 autobusů, o dvacet méně než v roce 2017, a 40 motorových vlakových jednotek.

(čtk)

Foto: GW Train Regio

spinner