Škoda Group koupila belgickou firmu na vývoj zabezpečovacích systémů

Škoda Group koupila belgickou firmu na vývoj zabezpečovacích systémů

21.2. - Plzeňská skupina Škoda Group, dříve Škoda Transportation, koupila podíl 93,9 procenta v belgické společnosti The Signalling Company, která se zabývá vývojem digitálního bezpečnostního softwaru a zabezpečovacích systémů pro železniční provozovatele. Akvizice je součástí strategie skupiny expandovat do moderních systémů mobility. Společnost The Signalling Company navrhuje bezpečnostní software, který odpovídá současným standardům evropského vlakového zabezpečovacího systému ETCS a je použitelný i v autonomní mobilitě. ČTK o tom dnes informoval Jan Švehla, mluvčí Škody Group ze skupiny PPF. Hodnotu transakce neuvedl.

Většinový podíl bude vlastnit Škoda Group, zbývajících 6,1 procenta zůstává ve vlastnictví dvou jednatelů společnosti Stanislase Pinteho a Frederica Du Jardina. Začátkem tohoto roku skupina Škoda Group převzala rakouská provozní aktiva od Molinari Rail, která se zabývá technickým inženýrstvím a projektováním.

"Rozšíření našeho portfolia o vlastní zabezpečovací řešení, zejména ETCS, je důležité pro úspěch skupiny na evropských trzích, zejména v západní Evropě. Tento sektor má velký potenciál a my se těšíme na vývoj nových řešení, která umožní zvýšení bezpečnosti, efektivity a udržitelnosti železniční dopravy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Škoda Group Didier Pfleger.

Nová akvizice má zvýšit konkurenceschopnost Škody Group vůči velkým evropským výrobcům vlaků. Skupina bude moci nabízet množství výrobků a služeb železničním provozovatelům v západní Evropě, zejména v Belgii, Německu a Nizozemsku. Firma The Signalling Company nyní například vybavuje systémem ETCS 110 lokomotiv pro největšího soukromého evropského provozovatele nákladní železniční dopravy, společnost Lineas.

Začleněním společnosti s 38 zaměstnanci do skupiny vznikne ve Škodě Group obchodní jednotka Signalling, kterou povede jeden z akcionářů Stanislas Pinte, jenž se stane víceprezidentem skupiny pro Signalling. "Se vstupem velkého a úspěšného partnera do naší společnosti se otevírají další velké možnosti růstu v oblasti signalizace. Díky investici Škoda Group a spojení s tak významným evropským výrobcem kolejových vozidel získáme přístup na evropský trh," uvedl Stanislas Pinte.

Škoda Group, zaměstnávající kolem 8000 lidí, vyrábí tramvaje, elektrické lokomotivy, příměstské vlaky, soupravy metra, elektrobusy a trolejbusy. Do výzkumu a vývoje investuje ročně zhruba dvě miliardy Kč. Za rok 2021 utržila skupina 15,5 miliardy korun.

(čtk)

Logo: The Signalling Company

spinner