První řídicí vůz pro soupravy ComfortJet je hotov

První řídicí vůz pro soupravy ComfortJet je hotov

26.9. - Celkem 180 nových vozů bude tvořit 20 devítivozových souprav ComfortJet, které vycházejí z úspěšné platformy souprav Siemens Viaggio Comfort. Jde o vratné soupravy (push-pull), které mají na jedné straně řídící vůz a na opačné straně jsou vedeny lokomotivou Siemens Vectron, což usnadňuje obraty soupravy v cílových stanicích. Díky jejich nasazení České dráhy vyřadí odpovídající počet starých vozů, které jsou ještě v provozu. První soupravy ComfortJet svezou cestující v průběhu první poloviny příštího roku. V současnosti již probíhají na zkušebním železničním okruhu ve Velimi potřebné testy nutné pro schválení provozu.

Soupravy vznikají v konsorciu Siemens Mobility - Škoda Group. Skříně pro řídicí vozy kompletují ve vídeňském závodu společnosti Siemens a jejich finální dokončení probíhá v závodě v Mnichově-Allachu, kde se také vyrábějí lokomotivy Siemens Vectron. Kontrakt, který byl uzavřený v roce 2021, má hodnotu 12,5 miliardy korun.

Nové soupravy ComfortJet budou jezdit na mezinárodních linkách z Prahy do Ústí nad Labem a dále do Drážďan, Berlína a Hamburku a z Prahy přes Pardubice a Brno do Břeclavi a dál do Vídně, Grazu, Bratislavy nebo Budapešti. ComfortJety jsou určeny pro rychlost do 230 km/h. Tuto nejvyšší rychlost budou využívat např. v úseku Berlín – Hamburk, popřípadě na dalších nových tratích, jako jsou například Koralmbahn v Rakousku nebo připravované vysokorychlostní tratě v Česku.

(pav)

Foto: České dráhy

spinner