Příští sobotu zahájí provoz Rakovnický rychlík z Prahy do Kralovic na Plzeňsku

Příští sobotu zahájí provoz Rakovnický rychlík z Prahy do Kralovic na Plzeňsku

19.3. - Příští sobotu zahájí provoz takzvaný Rakovnický rychlík, který propojí Středočeský a Plzeňský kraj. Bude jezdit každou sobotu a neděli do konce října přes středočeský Rakovník do Kralovic na Plzeňsku. Na setkání starostů Plzeňska to řekl náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek. Plzeňský kraj chce dopravu rozšířit.

"Na území Plzeňského kraje je zhruba šest kilometrů této tratě, ale doprava tam byla v minulosti Středočeským krajem omezena. Teď se nám podařilo domluvit, že tam bude jezdit víkendově," uvedl. Obce na Plzeňsku, které se spolu s krajem podílejí na platbě za tuto linku, by ale podle Pavla Čížka chtěly, aby vlaky jezdily častěji. "Jsme pro rozšíření dopravy, aby tam byly v sobotu a v neděli aspoň dva páry spojů," řekl.

Plzeňský kraj vítá, že se okraj severu Plzeňska v době turistické sezony napojí na Prahu, ale chce prosadit, aby vlak dojížděl až k národní kulturní památce Mariánská Týnice za Kralovicemi. V Mariánské Týnici je klášter s kostelem a muzeum. "Nedávno jsme to tam hezky opravili. Chceme, aby se Plzeň-sever začal víc profilovat jako turistická destinace," řekl náměstek. Spolu s obcemi prosazuje, aby se za Kralovicemi obnovil kousek zrušené trati a vznikly tam dvě nové zastávky - Kralovice a konečná rychlíku by pak byla v Mariánské Týnici. "Už jsem to několikrát zkoušel, zatím ještě není souhlas (Správy železnic), ale budeme o to dál usilovat," řekl Pavel Čížek.

První vlak pojede 25. března z pražského hlavního nádraží v 09:17, zpět z Kralovic v 15:19. Podle Pavla Čížka se zřejmě nepodaří, aby Rakovnický rychlík jezdil každodenně. Sdružení obcí Rakovnicka svolalo před několika dny schůzku zástupců Plzeňského, Středočeského, Karlovarského a Ústeckého kraje. "Každý má v oblasti, která je na hranici všech čtyř regionů, s tratěmi nějaký problém. Organizátoři dopravy se teď sejdou a domluví rozumnou koncepci této oblasti. A jednou z tratí je právě Rakovník - Mariánská Týnice," dodal.

(čtk)

Foto: KŽC Doprava

spinner