Plzeňský kraj podepíše smlouvu s ČD na dopravu na Plzeňsku a v Českém lese

Plzeňský kraj podepíše smlouvu s ČD na dopravu na Plzeňsku a v Českém lese

14.3. - Plzeňský kraj dnes podepíše desetiletou smlouvu s Českými drahami (ČD), které budou od prosince 2023 zajišťovat veřejnou dopravu na Plzeňsku a v Českém lese. Jde přibližně o třetinu dopravního výkonu osobních vlaků v regionu. O desetiletý kontrakt zhruba za čtyři miliardy korun, který vyhrály ČD zhruba v polovině loňského roku, se ucházely také Arriva a Leo Express. Dohodnutá cena je přijatelná, dohadování o smlouvě trvalo skoro tři čtvrtě roku, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek.

Podle něj bylo hlavním problémem delšího vyjednávání výrazné zdražení nových vozidel, které ČD objednaly. "Plzeňsko, tedy oblast kolem Plzně, bude obsluhována kompletně novými vozidly PESA, deseti vlakovými jednotkami," řekl Pavel Čížek. Dvouvozové polské motorové vlaky PESA s kapacitou přes 100 míst k sezení postupně nahradí zhruba 40 let staré motorové soupravy. Pesy už v kraji jezdí pod názvem RegioShark hlavně ve směru na Domažlice. Nová vozidla se podle Čížka na tratích objeví ve druhém pololetí příštího roku. V Českém lese se budou vozidla podle něj obnovovat postupně. "Napřed tam budou Regionovy a pak kvalitnější nízkopodlažní vozy, ale repasované," řekl.

V oblasti Plzeňska se modernizace vozového parku týká tratí Plzeň - Žihle, Rokycany - Nezvěstice, Plzeň - Radnice, Plzeň - Bezdružice, Nýřany - Heřmanova Huť a dále šumavské trati Klatovy - Železná Ruda. V Českém lese jde o tratě z Domažlic do Tachova a ze Staňkova do Poběžovic.

Smlouva s ČD podle Pavla Čížka pamatuje na zvýšené náklady na energie, provoz a dopravní cestu. Pokud se třeba zdraží energie, tak se to automaticky promítne do ceny, kterou kraj platí dopravci za kilometr, uvedl.

V dubnu 2021 podepsal kraj desetiletou smlouvu s českým soukromým železničním dopravcem GW Train Regio, který bude také od prosince 2023 zajišťovat osobní dopravu v Pošumaví, tedy na tratích Horažďovice - Sušice - Klatovy - Domažlice. GW Train, který tam bude mít osm moderních motorových vozů Stadler, nabídl v elektronické aukci nejnižší cenu. Dosud tam jezdí ČD.

Kraj připravuje nové veřejné soutěže na dvě tratě - Horažďovice - Plzeň - Pňovany a Plzeň - Karlovy Vary. "Tato podmínka vznikla kvůli tomu, že tam byly dotace na nové vozy. Povinnost přesoutěžit máme do konce roku 2023," řekl Pavel Čížek. Soutěž na Horažďovice - Pňovany už je vypsána a na Plzeň - Karlovy Vary bude vyhlášena do dvou týdnů.

(čtk)

Ilustrační foto: České dráhy

spinner