Pandemie vyhnala z vlaků a autobusů desítky milionů lidí, největší propad je v letectví

Pandemie vyhnala z vlaků a autobusů desítky milionů lidí, největší propad je v letectví

29.3. - Koronavirová krize výrazně omezila cestování veřejnou dopravou. Vlaky loni cestovalo 193,8 milionu lidí, což je meziročně o 30 procent méně. Ještě výrazněji se krize projevila v autobusové dopravě, která klesla o 35 procent na 232,9 milionu pasažérů. Nejvíce pak byla zasažená letecká doprava, u níž počet cestujících klesl o více než 80 procent. Dopravci přepravili i méně nákladu. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Dopravci kvůli úbytku cestujících loni zaznamenali ztráty ve stovkách až miliardách korun.

Letecká doprava byla pandemií v roce 2020 zasažena nejvíce. Tuzemská letiště loni odbavily celkem 3,82 milionu cestujících, což je meziročně o 80 procent méně. Přepravy českých dopravců, tedy Smartwings a ČSA, se propadly dokonce o 84 procent na 1,3 milionu cestujících. Nejvíce se pokles projevil ve druhém čtvrtletí, kdy byla doprava zhruba na dvou procentech ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Ve čtvrtém čtvrtletí byly přepravy zhruba na desetině. Aerolinky kvůli tomu stále řeší ekonomické problémy a miliardové ztráty, Smartwings si u bank vzaly úvěr za dvě miliardy korun, ČSA skončily v úpadku a plánují reorganizaci.

Téměř 122 milionu cestujících oproti roku 2019 ubylo i v autobusech. Linkovou dopravou cestovalo přes 210 milionů lidí, nepravidelnými spoji pak dalších 22 milionů pasažérů. Do zahraničí autobusy jelo 1,35 milionu pasažérů, což je meziročně o 65 procent méně. Ve vlacích v roce 2020 ubylo meziročně více než 64 milionů cestujících. Také železniční i autobusoví dopravci řeší velké ztráty. Největší škody zaznamenaly České dráhy, které jen na tržbách ztratily téměř pět miliard korun.

Menší vliv měla pandemie na přepravy nákladu. Na železnici vlaky přepravily přes 98 milionů tun materiálu, což je meziročně o osm procent méně. Přepravní výkony nákladních dopravců pak klesly asi o šest procent. Například ve čtvrtém čtvrtletí ovšem přepravy nákladu naopak stouply o tři procenta. U silniční nákladní dopravy vloni množství přepraveného materiálu kleslo o devět procent na 459 milionů tun.

(čtk)

Ilustrační foto: lan

spinner