Německo nařídí úspory energií a na železnici upřednostní vlaky s uhlím

Německo nařídí úspory energií a na železnici upřednostní vlaky s uhlím

24.8. - Německá vláda dnes schválila soubor závazných opatření na úsporu energie a rozhodla, že v zájmu energetické bezpečnosti budou mít nákladní vlaky s uhlím na vytížených koridorech přednost před osobními soupravami. Dnes to po jednání vlády oznámili ministři hospodářství a dopravy Robert Habeck a Kurt Wissing. Německo kvůli nejistým dodávkám zemního plynu z Ruska snižuje spotřebu energií a zároveň aktivovalo záložní uhelné elektrárny.

"Kapacita železnice je naplněna, proto se neobejdeme bez upřednostňování," řekl Kurt Wissing o přepravě uhlí. Poznamenal, že priorita vlaků s uhlím nebude plošná, ale bude se týkat vybraných koridorů. Za nezbytné považuje upřednostňování vlaků s energetickými surovinami také Robert Habeck, který zároveň oznámil, že vláda souhlasí i s balíkem energetických úspor.

Součástí úspor je mimo jiné nařízení nevytápět veřejné budovy na více než 19 stupňů Celsia, na chodbách a v halách by se pak topit nemělo vůbec. Odstaveno bude noční osvětlení fasád budov a majitelé domácích bazénů nebudou smět vodu ohřívat plynem a elektrickou energií.

"Nepotýkáme se s nedostatkem elektrické energie, bojujeme s prudkým růstem cen elektřiny," řekl Robert Habeck. Ministr hospodářství k šetření opakovaně vyzval i veřejnost, dodal ale, že vláda nebude chodit po bytech s teploměrem. "Nechceme nikomu měřit teplotu v ložnicích," dodal.

(čtk)

Foto: RWE Power

spinner