Modernizaci trati Bělehrad - Záhřeb by mohla zafinancovat i EU

Modernizaci trati Bělehrad - Záhřeb by mohla zafinancovat i EU

12.3. - Srbsko a Chorvatsko se dohodly na modernizaci zastaralé železniční trati Bělehrad - Záhřeb. V Bělehradě to při podpisu společného memoranda v pátek uvedla srbská ministryně dopravy Zorana Mihajlovičová. Čas jízdy na 412 kilometrů dlouhé trati by měla modernizace zkrátit ze sedmi na čtyři hodiny. Obě země se pro tento projekt pokusí získat finance od Evropské unie, citovala političku agentura APA.

Náklady na srbskou část trati, kde se na 116kilometrovém úseku místy jezdí pouze rychlostí 30 kilometrů za hodinu, se odhadují na 250 milionů € (6,4 miliardy Kč). Chorvatsko již s modernizací začalo, zatím do ní investovalo 958 milionů kun (zhruba 3,3 miliardy Kč), částečně z prostředků EU. V plánu je modernizace dalšího úseku v hodnotě 300 milionů kun.

Srbsko si v loňském roce vypůjčilo od čínské Exim Bank 297,6 milionu USD (6,1 miliardy Kč) na obnovu železničního spojení Bělehradu s hlavním městem Maďarska, Budapeští. Do Evropské unie by tato země podle současných předpokladů měla vstoupit do roku 2025.

(čtk)

spinner