​Michal Krapinec bude muset podle expertů řešit hlavně finance ČD

​Michal Krapinec bude muset podle expertů řešit hlavně finance ČD

25.3. - Nový šéf Českých drah Michal Krapinec bude muset především finanční stabilitu společnosti a pokračovat v investicích kvůli zlepšování kvality služeb. Důležitá bude také stabilizace struktury vedení firmy, shodují se dopravní experti a zástupci odborů a opozice. Výběr Krapince vesměs schvalují, výhodou podle nich bude jeho znalost prostředí z dřívějšího působení v Českých drahách.

Krapince včera zvolila na post předsedy představenstva a generálního ředitele dozorčí rada ČD. V minulosti ve společnosti už působil například na pozicích ředitele odborů. Od loňského podzimu pak vedl dceřinou firmu drah ČD-Telematika. Ve funkci nahradil Ivana Bednárika, který v únoru rezignoval.

"Je to velmi dobrá volba," řekl šéf dopravní sekce Hospodářské komory Emanuel Šíp, jenž v 90. letech České dráhy také vedl. Podle Šípa je výhodou Krapince jeho zkušenosti z oblasti informačních technologií, protože to je podle něj nyní jedná z klíčových oblastí pro řízení tak velké firmy.

Hlavním úkolem nového šéfa bude podle Šípa řešení současné hospodářské situace dopravce, který se potýká s miliardovými výpadky tržeb kvůli covidové krizi. Mezi další složité úkoly Šíp zařadil například jednání kolem kauzy pozemků drah pod kolejemi. Zároveň by však Krapinec podle něj měl pokračovat v nutných investicích do vozového parku a zvyšování kvality služeb pro cestující.

Jeden z členů dozorčí rady podniku a zástupce odborů Vladislav Vokoun řekl, že Krapinec z poznatků, které radě přednesla výběrová komise, obstál ze všech kandidátů nejlépe. "Měl by tedy dostat šanci, potenciál má," podotkl Vokoun. České dráhy podle něj nyní potřebují finanční i strukturální stabilitu.

Krapinec by tak podle Vokouna měl zejména pohlídat ekonomiku firmy, snažit se o obhajobu ratingu a zároveň uklidnit dění uvnitř společnosti. Krapinec je za tři a půl roku pátým šéfem státního dopravce. Ke stabilizaci by podle Vokouna mohla pomoci i znalost prostředí, kterou by Krapinec měl z dosavadního působení v rámci skupiny.

Jako nejrozumnější volbu z dostupných kandidátů označil volbu nového šéfa drah i bývalý ministr dopravy Karel Havlíček. "Pan Krapinec je mladý a perspektivní manažer, zdravě nabušený," řekl Havlíček, který ocenil, že Krapinec už České dráhy zná i z působení ve společnosti.

"Musí dotáhnout finanční restrukturalizaci a hodně bude záležet na tom, jak vyjde s odbory, které jsou na drahách silné," dodal Havlíček, jenž zároveň varoval před možnými tlaky kmotrů kolem zakázek Českých drah. Zároveň ovšem zopakoval, že podle něj byla změna ve vedení drah chybou. Bývalý šéf společnosti Ivan Bednárik, který do čela drah nastoupil právě v době, kdy byl Havlíček ministrem dopravy, byl podle něj úspěšný manažer s dobrými výsledky.

Skupina České dráhy, zahrnující osobního i nákladního dopravce a další dceřiné podniky, předloni hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun. V prvním pololetí loňského roku pak skončila ve ztrátě 217 milionů korun.

(čtk)

Foto: ČD

spinner