​Jihomoravský kraj příští týden převezme nové dvouvozové vlaky

​Jihomoravský kraj příští týden převezme nové dvouvozové vlaky

12.1. - Jihomoravský kraj příští týden převezme šest dvouvozových vlaků Moravia, čtyřvozové soupravy se začnou ve stejnou dobu objevovat na tratích kraje ve zkušebním provozu s cestujícími. Do majetku kraje by 31 větších vlaků mělo přejít 30. dubna. Po jednání rady to řekl krajský radní pro dopravu Jiří Crha. Kraj za 37 vlakových souprav od Škoda Transportation zaplatil 6,6 miliardy korun.

"Kratší soupravy už jezdí ve zkušebním provozu, do majetku kraje je budeme přebírat 16. ledna. Od příštího týdne budou také postupně nasazovány do zkušebního provozu s cestujícími delší jednotky a do 30. dubna budou i ty předány do majetku kraje," uvedl Crha.

Vlaky jsou první v Česku, které pořídila samospráva a ne dopravce. Zatím budou jezdit jako spoje Českých drah, od prosince příštího roku by je měl začít provozovat dopravce, který vzejde ze soutěže. Vzhled elektrických vlaků Moravia vychází z jednotek Panter, dvouvozová souprava má 146 sedadel, čtyřvozová 333 sedadel. Kraj za šest kratších a 31 delších souprav zaplatil 6,6 miliardy korun, z toho zhruba 85 procent částky tvoří evropské dotace, zbytek hradí hejtmanství ze svého rozpočtu.

(čtk)

Foto: Jihomoravský kraj

spinner