Železniční cargo

Fico považuje spojení českého a slovenského carga za nejlepší řešení

Fico považuje spojení českého a slovenského carga za nejlepší řešení

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (30.10.) – Slovenská vláda je nakloněna spojení českého a slovenského nákladního železničního dopravce. Pokládá to za nejlepší řešení situace pro slovenské ZSSK Cargo. Po společném jednání s českým premiérem Petrem Nečasem to řekl jeho slovenský protějšek Robert Fico. Česká strana má o spojení svého národního dopravce ČD Cargo se slovenskou firmou dlouhodobý zájem.

Fúzí by podle odborníků mohly oba dopravci lépe odolávat německé a ruské konkurenci. Slovensko nyní hledá pro ZSSK Cargo strategického partnera. Momentálně se prý hodnotí nabídky na poradenské služby. „Nechceme privatizovat, hledáme někoho, kdo by s námi vytvořil společný podnik," poznamenal Fico.

ČD Cargo prostřednictvím mateřské společnosti Českých drah už dříve projevilo o spojení zájem. Na slovenské straně bylo, jakou formou by se případné sloučení mohlo uskutečnit. V úvahu kromě privatizace přicházel vstup strategického partnera a vytvoření společného podniku, nebo prodej slovenského dopravce. Diskuse o spojení prý pokračují i na české straně, dodal slovenský předseda vlády s odvoláním na informace od Nečase. Společný dopravce by podle něj znamenal výraznou restrukturalizaci celého podniku, protože vytváření vyšších celků je v současné situaci perspektivnější.

Důvody spojení obou dopravců jsou nasnadě. Slovenské Cargo je silně zadlužené a české Cargo se potýká s poklesem tržeb a prohlubováním ztráty. Na konci letošního roku by podle předběžných odhadů mohlo skončit se ztrátou 233 milionu Kč proti loňským 60 milionům. Hledání partnera pro českého dopravce trvá od roku 2007. V úvahu kromě slovenského dopravce přichází i polské PKP Cargo, o jehož majoritní balík akcií České dráhy rovněž usilují. Polské dráhy ale proces změny majitele zatím zastavily.

(čtk)

spinner