Hospodaření CZ LOKO

Export CZ LOKO loni poprvé překonal hranici miliardy Kč

Export CZ LOKO loni poprvé překonal hranici miliardy Kč

ČESKÁ TŘEBOVÁ (12.2.) – Akciová společnost CZ LOKO v roce 2012 zvýšila tržby na 2,165 miliardy Kč, meziročně je tak vylepšila o 64 milionů. Rozhodující vliv na to měl export, který poprvé v historii firmy, zaměřené na výrobu, modernizace a opravy lokomotiv, překonal magickou miliardovou hranici. Dosáhl 1,004 miliard Kč a pomohl tak vybalancovat v posledních měsících nestabilní tuzemský trh.

„V České republice pociťujeme recesi velmi citelně. Velké, sériové zakázky na modernizace lokomotiv zde z trhu prakticky zmizely. Nejhorší je situace u nákladního železničního dopravce ČD Cargo, ale složitá je obecně v celé ekonomice. Všechny velké firmy pečlivě zvažují investice, včetně těch do železničních vozidel." říká Josef Bárta, generální ředitel CZ LOKO.

Firma loni v zahraničí prodala přes 40 diesel elektrických lokomotiv především do Pobaltí, Běloruska a Ruska. Další pak mířily do Polska, Slovenska nebo na Balkán. A tento trend bude pokračovat i letos, kdy CZ LOKO plánuje hlavně díky novým projektům prodej svých lokomotiv v zahraničí ještě zvýšit. Podíl vývozu na tržbách tak poroste. Naproti tomu se v Česku čeká zhruba pětinový pokles zakázek. To se promítne do očekávaných tržeb roku 2013, které by se měly pohybovat kolem dvou miliard Kč.

CZ LOKO patří mezi přední výrobce diesel elektrických lokomotiv ve střední a východní Evropě. Firma intenzivně zvyšuje kvalitu a spolehlivost vozidel a investuje do modernizace svých pracovišť jako například oprav spalovacích motorů Caterpillar. CZ LOKO se stalo i prvním českým držitelem certifikátu o vyvažování složených kol „hvězdice a obruč“ lepením vyvažovacích tělísek, který má mezi svými zaměstnanci certifikované specialisty Evropský praktik lepení a Evropský specialista lepení.

Zároveň firma investuje do vývoje nových lokomotiv a speciálních drážních vozidel, V roce 2012 byla dokončena asynchronní čtyřnápravová lokomotiva 744.0. Vedle zcela nové řady motorových univerzálních vozidel MUV 74 měl loni premiéru také modernizovaný Montážní motorový vůz trakčního vedení (MVTV 2.2).

(tj)

spinner