Dopravci PKP Cargo International loni mírně klesly tržby na 3,29 miliardy korun

Dopravci PKP Cargo International loni mírně klesly tržby na 3,29 miliardy korun

28.10. - Mezinárodní železniční dopravce PKP Cargo International dosáhl v roce 2021 tržeb z prodeje výrobků a služeb ve výši 3,29 miliardy korun. Oproti roku 2020 byly tržby zhruba o 94 milionů korun nižší, pokles činil 2,8 procenta. Důvodem byly důsledky pandemie covidu-19. Firma loni snížila svou ztrátu na 5,5 milionu korun, předloni činila ztráta 62,4 milionu. Společnost to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.

Skupina PKP Cargo International se sídlem v Ostravě patří mezi největší soukromé železniční nákladní přepravce v Evropě. Loni zaměstnávala průměrně 1257 lidí, v roce 2020 to bylo o 98 víc.

"Společnost se ani v průběhu roku 2021 bohužel nevyhnula negativním dopadům v souvislosti s pandemií covidu-19, a tím i poklesům tržeb z prodeje vlastních výrobků a služeb, neboť rozsah aktivit společnosti je závislý na celkovém stavu ekonomiky ČR a EU. Při obecném propadu průmyslové výroby až o 3,2 procenta tak i tržby společnosti následují pokles průmyslové výroby a všeobecný útlum," uvedli ve výroční zprávě předseda představenstva Dariusz Michal Seliga a člen představenstva Michal Kubíček.

Patrný byl podle nich zejména pokles u přeprav pro automobilový průmysl, který stagnoval obdobně jako v roce 2020, což bylo způsobeno nedostatkem komponent pro výrobu a montáž vozů. "To se také promítlo jako vliv na objemu poptávaných aktivit v oblasti logistických služeb," uvedlo představenstvo.

Firma pokračuje ve snaze snižovat svou angažovanost vůči těžební společnosti OKD a snaží se nahrazovat tento výpadek jinými segmenty. "Zejména se jedná o intermodální přepravy a přepravy chemických produktů. U intermodálních přeprav se podařilo získat další významné zákazníky, případně navýšit objem se stávajícími (meziroční nárůst o více než 40 procent), a v přípravě jsou nové projekty, které tento segment dále posílí," uvedla firma.

Společnost loni investovala do rekonstrukce železničního vozového parku, pokračovala v dokončení třetí etapy a zahájila čtvrtou etapu rozsáhlé investice do dobudování železničního terminálu Paskov. Rovněž rekonstruovala budovy ve svém areálu v Ostravě-Muglinově, kde je od března 2021 sídlo společnosti.

PKP Cargo International má ve vozovém parku více než 150 lokomotiv a 3300 vozů. V Česku vlastní terminál v Paskově, provozuje více než 60 železničních vleček, vlastní přes 330 kilometrů tratí. Firma patří do polské skupiny PKP Cargo, která je největším nákladním železničním dopravcem v Polsku a předním v Evropské unii.

(čtk)

Foto: PKP Cargo International

spinner