Dopravce PKP Cargo International dosáhl loni tržeb 3,38 miliardy korun

Dopravce PKP Cargo International dosáhl loni tržeb 3,38 miliardy korun

1.11. - Mezinárodní železniční dopravce PKP Cargo International dosáhl v roce 2020 tržeb z prodeje výrobků a služeb ve výši 3,38 miliardy korun. Oproti roku 2019 byly tržby zhruba o 379 milionů korun nižší, důvodem byly negativní dopady související s pandemií covidu-19. Hospodaření firmy loni skončilo ztrátou 62,4 milionu korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.

Skupina PKP Cargo International se sídlem v Ostravě patří mezi největší soukromé železniční nákladní přepravce v Evropě. Loni měla více než 1350 kmenových zaměstnanců.

Firmě loni poklesly tržby zejména za přepravu pro automobilový průmysl, když byly na jaře zavřeny například automobilové závody v Kolíně, Bratislavě nebo Trnavě. "Situace se stabilizovala až počátkem druhého pololetí roku 2020. Mírné klimatické podmínky, pokles cen černého uhlí a nižší výroba producentů oceli se rovněž negativně projevily v nižších poptávkách po realizaci přeprav energetického a koksárenského uhlí, přičemž angažovanost vůči OKD stále klesá a je postupně nahrazována jinými segmenty," uvedla společnost.

Firma v roce 2020 investovala do rekonstrukce železničního vozového parku a pokračovala v rozvoji železničního terminálu v Paskově u Ostravy. Koncem roku zahájila pravidelné železniční spojení mezi slovinským přístavem Koper a terminálem v Mělníku.

PKP Cargo International má ve vozovém parku více než 150 lokomotiv a 4500 vozů. V Česku vlastní terminál v Paskově, provozuje více než 60 železničních vleček, vlastní přes 330 kilometrů tratí. Firma patří do polské skupiny PKP Cargo, která je největším nákladním železničním dopravcem v Polsku a předním v Evropské unii. V roce 2019 dosáhla skupina tržeb 4,87 miliardy zlotých (přibližně 29 miliard korun).

(čtk)

Foto: PKP Cargo International

spinner