​Deutsche Bahn má nižší zisk, další výhled znemožňuje koronavirus

​Deutsche Bahn má nižší zisk, další výhled znemožňuje koronavirus

27.3. – Německému dopravci Deutsche Bahn (DB) loni i přes mírný nárůst tržeb klesl provozní zisk o 13 procent na 1,8 miliardy EUR (49,4 miliardy Kč), a nesplnil tak stanovený cíl. Na vině byly především vyšší investice. Firma uvedla, že slabší příjmy očekává i v budoucnu a dodala, že vliv koronaviru na své podnikání zatím nedokáže odhadnout.

Deutsche Bahn loni přepravila rekordní počet cestujících v dálkových vlacích. Poprvé jich bylo téměř 151 milionů, což je o 1,9 procenta více než v roce předchozím. Více cestujících využilo i její vnitrostátní spoje - meziročně jich přibylo o 1,6 procenta a celkem jich byly téměř dvě miliardy.

"Vidíme jasné známky přesunu dopravy na koleje ohleduplné k životnímu prostředí," řekl šéf koncernu Richard Lutz. Výrazně slabší ale byla loni opět nákladní doprava.

Tržby firma loni zvýšila o 0,9 procenta na 44,4 miliardy EUR (1,2 bilionu Kč). Čistý zisk se zvýšil o 25 procent na 680 milionů EUR, z toho 650 milionů EUR dostane jako dividendu majitel společnosti, což je německý stát.

Kvůli silnému poklesu zájmu o cestování snížil koncern v uplynulých dnech nabídku na tři čtvrtiny běžného stavu. Aby výpadek příjmů vykompenzovaly, nabízejí drážní společnosti včetně DB své vozy pro přepravu zdravotnických potřeb, jejichž zásobování vázne kvůli dlouhým frontám na silničních hranicích.

(čtk)

Foto: DB

spinner