​ČR i Bavorsko mají priority v modernizaci železniční tratě či budování 5G sítí

​ČR i Bavorsko mají priority v modernizaci železniční tratě či budování 5G sítí

15.7. - Modernizace železničního spojení mezi Prahou a Mnichovem je prioritou pro Českou republiku i Bavorsko, stejně jako budování mobilních sítí páté generace (5G). Shodli se na tom premiéři Bavorska Markus Söder a ČR Petr Fiala při včerejším jednání v Praze, uvedli na tiskové konferenci. Aktuálně se počítá s modernizací tratě do roku 2030.

"Na české straně jsme už značnou část trasy modernizovali, na bavorské straně se elektrifikace a modernizace podaří, doufám, velmi brzy," řekl Fiala. "Pro naše země je toto prioritou, stejně jako vybudování 5G koridoru a další propojení," doplnil.

Také Söder doufá, že se harmonogram podaří splnit. Německá vláda podle něj lehce zkrátila rozpočet na dopravní infrastrukturu. Doufá tedy, že to nebude mít dopad na tento projekt. "Dnes délka cesty není přiměřená blízkostí obou zemí," poznamenal.

Přímé vlaky mezi českou a bavorskou metropolí jedou okolo pěti hodin a 40 minut a v případě přestupů se cesta blíží k sedmi hodinám.

Premiéři se podle Fialy shodli na oboustranném zájmu posilovat hospodářskou spolupráci, ale i kooperaci ve výzkumu a inovacích. Oznámil také, že česká a bavorská vláda udělí záštitu výstavě o baroku v českých zemích a v Bavorsku, jež bude otevřena na jaře příštího roku a vznikne ve spolupráci Národního muzea a Domu bavorských dějin.

Söder také hovořil o tom, že by chtěl v Bavorsku více integrovat češtinu do výuky v podobě on-line kurzů a pokusit se o to, aby se z českého jazyka stal volitelný předmět ve východobavorských školách.

(čtk)

Foto: Vláda ČR

spinner