České dráhy vypsaly soutěž na 33 vlaků, chtějí jich celkem 160

České dráhy vypsaly soutěž na 33 vlaků, chtějí jich celkem 160

10.8. - České dráhy plánuji pořídit až 160 motorových vlaků. Nyní proto na dodávku vypsaly soutěž, u vítěze si následně závazně objednají prvních 33 vlaků. Další budou objednávat podle situace v dopravě. Do budoucna dráhy zvažují i nákup bateriových vlaků. Odhadovaná hodnota celé akvizice je 14,47 miliardy Kč.

"Vypsaným kontraktem chceme pokrýt případné požadavky objednatelů na obnovu motorových jednotek s kapacitou kolem 120 osob, a to jak nyní, tak v příštích několika letech. Zákazníkům chceme nabídnout možnost obnovy vlaků v rámci uzavíraných dlouhodobých kontraktů a cestujícím tak poskytneme vysoký komfort cestování," uvedl šéf Českých drah Václav Nebeský.

Dráhy od vysoutěženého dodavatele závazně odeberou 33 jednotek určených pro Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Pardubický kraj a Kraj Vysočina. Další budou dráhy kupovat podle objednávek krajů či státu. Kontrakt s dodavatelem bude osmiletý.

Nové bezbariérové vlaky dráhy plánují využívat na neektrifikovaných tratích typu DMU 120. Jejich maximální rychlost bude 120 km/h. Vozy budou vybaveny klimatizací, prostory pro jízdní kola nebo objemná zavazadla, elektrickými a USB zásuvkami a audovizuálním informačním systémem. Ve vlacích by měly být také různé reflexní prvky pro nevidomé.

Dráhy v současnosti poptávají motorové jednotky, jejichž obnovu žádají jednotliví objednatelé dopravy. "Už nyní se ale připravujeme na možnost pořízení bezemisních vlaků. Sledujeme především vývoj a zkušenosti s bateriovými vlaky, které jsou vhodným řešením pro naši železniční síť," podotkl místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro provoz Michal Kraus. Budoucí nákup bateriových vlaků ovšem bude podmíněn zajištěním financování nákupu ekologických vlaků, například ze strany EU nebo ČR. Zakázku na nákup vlaků s baterií dráhy v budoucnu vypíšou v případě zájmu objednatelů, tedy státu nebo krajů.

(čtk)

Foto: ČD

spinner