​Bývalá vagonka Legios podala odvolání k Vrchnímu soudu v Praze

​Bývalá vagonka Legios podala odvolání k Vrchnímu soudu v Praze

14.8. - Firma Heavy Machinery Services (HMS) podala k Vrchnímu soudu v Praze odvolání proti tomu, aby insolvenční správkyně vydala peníze některým zajištěným věřitelům. Jde o stovky milionů Kč. HMS žádá, aby Vrchní soud v Praze usnesení krajského soudu v Českých Budějovicích zrušil a vrátil věc k novému jednání. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky za téměř tři miliardy Kč. Teď HMS dluží asi 1,1 miliardy korun, řekla v červnu insolvenční správkyně Petra Hýsková. Krajský soud v Českých Budějovicích souhlasil v červenci s návrhem správkyně, aby dostali zaplaceno zajištění věřitelé. Soud souhlasil i s tím, že správkyně dostane zálohu odměny 7,8 milionu Kč.

"Soud dospěl na základě provedených důkazů k nesprávným skutkovým zjištěním (...), usnesení spočívá na nesprávném právním posouzení věci," uvedla HMS v odvolání. Jak dodala, s ohledem na rozsáhlost věci ho doplní do 30 dní o další důvody.

Podle usnesení krajského soudu by měla firma Gomanold, zajištěný věřitel, dostat 244,6 milionu korun a úroky od letošního 12. června, Všeobecná zdravotní pojišťovna 8,8 milionu Kč, Česká správa sociálního zabezpečení 18,6 milionu a finanční úřad 18,8 milionu Kč. Soud souhlasil i s odměnou poradenské společnosti Deloitte Advisory tři miliony Kč. Rozhodnutí krajského soudu o rozdělení výtěžku ale není pravomocné. Na příslušných účtech bylo v červnu k dispozici asi 800 milionů Kč.

Na konci července zamítl Vrchní soud v Praze odvolání firmy HMS proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Námitka, že soudce krajského soudu Zdeněk Strnad je podjatý, je podle Vrchního soudu nedůvodná, navíc věc nesnese odkladu. Konkurs je tak pravomocný. O řešení úpadku se muselo rozhodovat v červnu již podruhé proto, že Nejvyšší soud vrátil v zimě případ lounského výrobce vagonů na začátek, když zrušil původní verdikt o konkurzu.

Vagonka už nemá žádný provoz ani zaměstnance. Loni její areál koupila Traťová strojní společnost za 750,7 milionu Kč. Správkyně závod prodala v insolvenčním řízení.

(čtk)

Foto: Legios

spinner