​Britští strojvedoucí chtějí příští měsíc znovu stávkovat kvůli mzdám

​Britští strojvedoucí chtějí příští měsíc znovu stávkovat kvůli mzdám

19.11. - Britští strojvedoucí se příští měsíc chystají znovu stávkovat. Nejsou spokojeni s výší mezd a s pracovními podmínkami, uvedl podle agentury Reuters odborový svaz ASLEF. Strojvedoucí uspořádají v 16 vlakových společnostech jednodenní stávky mezi 2. a 8. prosincem, každá společnost bude stávkovat v jiný den. Na devět dní v prosinci také vyhlásí zákaz přesčasů.

"Jsme odhodláni tento spor vyhrát a dosáhnout výrazného zvýšení mezd strojvedoucích, kteří nedostali přidáno od roku 2019, zatímco životní náklady za tu dobu prudce vzrostly," uvedl generální tajemník ASLEF Mick Whelan. Skupina Rail Delivery Group (RDG), která zastupuje dopravce, označila plánovanou akci za "zcela zbytečnou".

Spor mezi strojvedoucími a drážními zaměstnavateli trvá 18 měsíců. Odboráři na jaře odmítli nabídku na zvýšení základních mezd za čtyřdenní pracovní týden na 65 000 liber ročně (zhruba 1,8 milionu Kč) z dosavadních 60 000 liber.

ASLEF dosud uspořádal 14 jednodenních stávek. Způsobily výrazné narušení vlakové dopravy v Británii a i některých přeshraničních spojů.

(čtk)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner