AŽD Praha loni zvýšila zisk na 403 milionů

AŽD Praha loni zvýšila zisk na 403 milionů

10.5. - Firma AŽD Praha loni zvýšila hospodářský zisk meziročně o tři procenta na 403,3 milionu Kč. Mírný růst byl způsoben zejména snižováním provozních nákladů. Obrat společnosti se naopak snížil o dvě procenta na 6,78 miliardy Kč. Vyplývá to z výroční zprávy podniku uveřejněné ve Sbírce listin. Firma vykazuje hospodářské výsledky od října předešlého roku do konce září daného roku.

Společnost se podle výroční zprávy v loňském roce zaměřila na zvyšování exportu, což je jeden z hlavních strategických cílů firmy. K největším zakázkám patřily dvě vyhrané soutěže na polské železnici a právě Polsko by se podle zprávy mělo stát zásadním trhem pro společnost. Společnost se podílela také na zakázkách v balkánských zemích, v Turecku nebo Bělorusku.

V rozšiřování zahraničních aktivit chce firma pokračovat i letos. „Podmínkou udržení pozice na trhu a podmínkou získání dalších zakázek doma i v zahraničí je bezesporu rychlý rozvoj techniky a udržení její úrovně s našimi i zahraničními konkurenty,“ uvedl ve zprávě generální ředitel podniku Zdeněk Chrdle. AŽD Praha k tomu chce využít svůj testovací polygon na trati Čížkovice-Obrnice, kde bude zkoušet například zabezpečovací techniku, autonomní provoz vlaků a další projekty.

Společnost loni stabilizovala své hospodaření po prudkém poklesu v předchozím období, kdy zisk meziročně klesl o 39 procent na 391 milionů Kč a o více než 30 procent se propadly i tržby na 6,89 miliardy korun. Podle společnosti byl tehdejší pokles zapříčiněn zejména neočekávanými externími vlivy, jako byl například turbulentní vývoj v domácí i zahraniční politice, což mělo dopad na míru investic.

AŽD Praha patří mezi největší firmy v oboru zabezpečovací techniky na českém trhu. Podnik má pouze český kapitál. Loni na konci září v něm pracovalo 1683 lidí.

(čtk)

Ilustrační foto: AŽD

spinner