Vozíčkář Llovera z ostravského týmu Fesh Fesh dokončil Rallye Dakar

19. ledna 2024
Čtyřicátý šestý ročník Rallye Dakar je u konce. Za ostravský tým Fesh Fesh dokončil jeden z nejtěžších ročníků v historii andorský pilot, vozíčkář, Albert Llovera. Rallye dokončil na celkovém 17. místě v kategorii kamionů.

Brutální masakr, šílená dřina, neskutečně obtížné… Slova, kterými nejčastěji hodnotili letošní etapy legendární Rallye Dakar její účastníci, a nezáleží na tom, jestli jeli na motorce, v autě či kamionu.

Ostravský tým Fesh Fesh do rallye nastoupil se dvěma kamiony, dokončit se ale podařilo pouze andorskému jezdci Albertu Lloverovi, jehož posádku tvořila navigátorka Margot Llobera a mechanik Marc Torres ve speciálu Ford Cargo EVO I se startovním číslem 619. Závod dokončili na 17. místě byť kvůli nedojetí dvou etap do konce museli čerpat tzv. žolíka. Ten umožňuje posádkám po nějakém problému v závodě pokračovat, ale už nejsou oficiálně klasifikováni.

„To, že Albert, který je od svých 18 let na invalidním vozíku, absolvoval téměř 8 500 km napříč Saudskou Arábií, je neskutečný úspěch. Navíc na 17. pozici, byť to není v rámci oficiální klasifikace. Z celkového startovního pole 47 kamionů dokončilo závod v oficiální klasifikaci pouze 11, na tom je vidět, jak moc těžké to bylo,“ říká šéf ostravského týmu Fesh Fesh Tomáš Vrátný. „Před Albertem smekáme, stejně tak jako přede všemi, komu se letos podařilo dokončit. Protože projet tím peklem, které letos organizátoři na jezdce nachystali, je vítězství samo o sobě,“ hodnotí letošní rallye Tomáš Vrátný.

„Tohle byl můj devátý Dakar, šest jsem jich absolvoval v kamionu a z toho čtyři s týmem Fesh Fesh. Tento ročník byl bezkonkurenčně nejtěžší a nebýt zázemí tohoto skvělého Fesh Fesh týmu, nevím, jak bych si s tím poradil,“ říká 56letý Albert Llovera, který má kamion Ford Cargo upraven tak, aby k jeho ovládání mohl používat pouze ruce. „Moc mi letos pomohla také moje posádka. Margot byla výborná v navigaci a Marc se mnou hodně sledoval trasu. Technických problémů naštěstí moc nebylo, kamion byl na závod bezvadně připravený,“ chválí Llovera jak svoji posádku, tak celý tým Fesh Fesh.

(pav)

Foto: Fesh Fesh 
spinner