Modelová řada Enyaq překonala hranici 200 000 vyrobených kusů

22. února 2024
Společnost Škoda Auto dosáhla významného milníku v rozvoji své strategie e-mobility: celkem vyrobila již 200 000 vozů Enyaq a Enyaq Coupé. Jubilejním vozem se stal bílý Enyaq Coupé Sportline, který sjel z výrobní linky 16. února.

V aktuálním modelovém roce vůz Enyaq přináší celou řadu vylepšení včetně výkonnějších a účinnějších pohonných jednotek, ještě delšího dojezdu, rychlejšího nabíjení a nového softwaru s modernějším a intuitivnějším uživatelským rozhraním. Na podzim letošního roku Škoda Auto představí nový model Elroq, a ještě více tak pokročí v plnění svých cílů v oblasti e-mobility. Toto plně elektrické kompaktní SUV předznamenává začátek ambiciózního plánu, v jehož rámci automobilka uvede v příštích letech celkem šest nových elektrických modelů, a vytvoří tak kompletní modelovou řadu plně elektrických vozů.

Modelem Enyaq zahájila společnost Škoda Auto komplexní nástup plně elektrických modelů. Jedná se o první modelovou řadu značky Škoda postavenou na modulární platformě koncernu Volkswagen pro elektromobily (MEB). Aby bylo možné tyto vozy vyrábět souběžně s modely vybavenými spalovacími motory (na platformě MQB), investovala Škoda Auto 32 milionů eur do přestavby a úpravy výrobní linky ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi. V roce 2023 dodala automobilka 81 700 těchto plně elektrických SUV, což představuje nárůst o 52,1 % oproti předchozímu roku. Kromě toho, že je model Enyaq v provozu bez emisí, je také zákazníkům dodáván s uhlíkově neutrální bilancí.

V České republice získaly modely Enyaq a Enyaq Coupé čtvrtinový podíl na trhu elektromobilů, což z nich činí nejoblíbenější elektrickou řadu. S více než 17% podílem na trhu vede Enyaq také na Slovensku. V Estonsku, Finsku, Rakousku a Švýcarsku je mezi elektromobily na druhém místě.

(pav)

Foto: Škoda Auto

spinner