Vydání 11/2023

Vydání DN č. 11

Výběr článků z DN č. 11 přineseme 15. června.

(red)

Michal Krapinec: Na rostoucí poptávku reagujeme modernizací vlaků a novými službami

5.6. – Skupina České dráhy po dvou ztrátových letech vykázala hrubý zisk 396 milionů Kč. Jaký je výhled pro letošní rok a jaká je aktuální situace národního dopravce, to nám přiblížil předseda představenstva a generální ředitel ČD Michal Krapinec.

​Komentář: Co přinesl květen v dopravě a logistice

„Jednotné okno“ pro celní operace, které zákonodárci EU přijali zhruba před rokem, je prý jen prvním krokem ke snížení byrokracie při dovozu a vývozu zboží. Portál pro digitální podávání všech potřebných celních informací pro řadu produktů se má do roku 2038 postupně stát součástí celní datové platformy EU (Customs Data Hub), která dokáže mnohem více. Podle legislativního návrhu předloženého Evropskou komisí bude platforma celních údajů „motorem“ reformované celní unie EU.

​Dopravci: Německá dopravní prognóza pro rok 2051 vychází z mylných předpokladů

Při březnovém představení dopravní prognózy ministr dopravy Volker Wissing prohlásil, že bude svou dopravní politiku zakládat na skutečných okolnostech a prosazovat politiku založenou na faktech. Podle poradců ministerstva dopravy se dopravní výkony v nákladní dopravě do roku 2051 zvýší o 46 procent, přičemž se bude nadále zvyšovat význam kamionové dopravy. V souladu s tím vzroste silniční nákladní doprava o 54 procent, železniční nákladní doprava o 33 procent.

​UIRR: Kombinovanou dopravu v Evropě zasáhla recese

Kombinovaná doprava v Evropě se v prvním čtvrtletí roku 2022 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku snížila o 13,96 procenta. Tento pokles jen těsně zaostal za poklesem o 14,67 procenta, který utrpěla ve druhém čtvrtletí roku 2020 během nejhorší pandemie covid-19. Po poklesu o 6,46 procenta v posledním čtvrtletí roku 2022 znamená druhé záporné čtvrtletí v řadě, že se kombinovaná doprava nachází v dočasné recesi.


​Ctirad Klimánek: RAILVIS.com usnadňuje poptávání cen a kapacit v železniční nákladní dopravě

Společnost RAILVIS.com funguje jako all-in-one rezervační tržiště pro železniční business, které bylo založeno v roce 2020 v Praze, kde také sídlí. Co se za tu dobu změnilo a co nyní společnost nabízí, to nám přiblížil její Managing Partner Ctirad Klimánek.

​Zeptali jsme se Petra Moravce, výkonného ředitele Svazu osobních železničních dopravců SVOD Bohemia

Jaký dopad bude mít podle vás zvýšení daně z přidané hodnoty z jízdného na výkony a tržby železničních osobních dopravců?

Kreativní recyklace v železniční nákladní dopravě podle společnosti Ermewa SA

Cirkulární ekonomika je součástí DNA společnosti Ermewa SA již od jejího vzniku v roce 1956. Závazek společnosti k udržitelnosti je patrný ve všech fázích využívání vozů, od jejich konstrukce, údržby, opětovného použití, renovace až po následnou recyklaci/upcy­klaci.

​Veletrh transport logistic Mnichov letos uvítal více než 75 000 návštěvníků

Čtyři veletržní dny, plné haly výstaviště v Mnichově, vystavovatelé a návštěvníci z celého světa a dynamické odvětví, které je stále na vzestupu. Takový byl květnový veletrh transport logistic a integrovaný veletrh Air Cargo Europe. Tradičně zde byla i společná česká expozice.

spinner