​Sněmovna podpořila dohodu s Německem o údržbě a rozvoji labské vodní cesty

​Sněmovna podpořila dohodu s Německem o údržbě a rozvoji labské vodní cesty

8.3. - Sněmovna podpořila ve včerejším úvodním kole česko-německou dohodu o údržbě a rozvoji labské vodní cesty. Smlouva stanoví základní parametry pro fungování vodní cesty z Pardubic do Hamburku, má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami. Podle některých poslanců není smlouva vyvážená. Nyní ji posoudí zahraniční výbor. Dolní komora zamítla pirátskou snahu o projednání dohody také ve výboru pro životní prostředí.

Česko bude muset zajistit plavební parametry pro úsek z Ústí nad Labem ke státním hranicím s Německem. Návazně na to by mezi Ústím nad Labem až Pardubicemi měla být možná plavba s hloubkou až 230 centimetrů. Pirátka Klára Kocmanová se pozastavovala nad tím, že Německo by na svém území řeky mělo zajišťovat hloubku plavební dráhy 140 centimetrů.

Na německé straně jde podle Kocmanové o rozumné využívání řeky. "Kdybychom měli stejné podmínky pro Českou republiku, neměla bych problém," uvedla. V Česku by byla podle Kocmanové nutná výstavba dvou nových plavebních stupňů. Podle Michala Kučery smlouva budování jezů automaticky neznamená, na Česko ale klade větší nároky. "Z mého pohledu je smlouva, jak ji připravila minulá vláda, nevyvážená," řekl.

Ministr dopravy Martin Kupka poukazoval na to, že Labe v Česku má na většině úseků lepší plavební poměry než v Německu. Dohoda zavede podle něho jasná pravidla, jak se budou oba státy o tok starat. "Lodní doprava patří mezi nejekologičtější druhy dopravy," zdůraznil.

Německo bude podle smlouvy přezkoumávat každých deset let nízkou referenční úroveň vodní hladiny. Na dodržování dohody má dohlížet společná smíšená komise.

Zástupci Česka a Německa dohodu podepsali v červenci 2021. O projednání smlouvy na sněmovním plénu se několikrát neúspěšně snažili zákonodárci opozičního hnutí ANO. Na program se dostala na základě dohod v koalici v první polovině letošního února, úvodnímu posouzení dohody ale tehdy zamezili Piráti.

Senát souhlasil s ratifikací dohody před dvěma lety, navzdory námitkám ekologicky zaměřených senátorů. Smlouva podle nich předjímá vybudování sporného jezu u Děčína a vodního kanálu u Přelouče. Kupka tehdy tyto výhrady odmítl.

Pro lodní dopravu na Labi dosud neexistuje žádný závazný dokument, který by řešil mezinárodní postavení této vodní cesty. Ta přitom patří do hlavní transevropské dopravní sítě TEN-T. Na všech ostatních evropských vodních cestách mezinárodního významu, například Dunaji, Rýnu nebo Sávě, jednotlivé státy mezi sebou dohody mají.

(čtk)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner