Plavební komora Hněvkovické přehrady má nová dolní vrata

Plavební komora Hněvkovické přehrady má nová dolní vrata

20.3. - Společnost Metrostav osadila plavební komoru Hněvkovické přehrady u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku novými dolními vraty. Jde o součást projektu obnovy vodního díla, který trvá druhý rokem a letos skončí. Náklady na rekonstrukci přehrady činí přibližně 250 milionů korun. Hněvkovice pak mají mít odolnost i vůči desetitisícileté vodě, řekl ČTK mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostřiha.

"V posledních letech jsme pracovali a pracujeme na několika významných vodních stavbách a takřka všechny jsou něčím unikátní. Hněvkovice vynikají tím, že vyšší průtočné kapacity dosáhneme nejen snížením hrany přelivů, ale také úpravou samotné plavební komory. Přitom plavební komorou se standardně povodňová voda vůbec nepřevádí," uvedl Jan Prokeš ze společnosti Metrostav.

Nová dolní vrata v plavební komoře váží 70 tun. Na místo je museli dělníci instalovat pomocí jednoho z největších mobilních jeřábů v Česku. "Projekt potvrdil, že pod vodou jsme jako doma. Ostatně v tomto případě to platí doslova, protože v průběhu výstavby jsme pod hladinou museli vrtat, svářet, injektovat, kotvit i betonovat," dodal Prokeš.

Práce na obnově Hněvkovické přehrady začaly v květnu 2022. Skončit mají v červnu. Metrostav však předpokládá, že plavební komora bude zprovozněna už pro sezonu - 1. května.

(čtk)

Ilustrační foto: Ředitelství vodních cest ČR

spinner