​Osobní lodní dopravci dostali na pokrytí covidových ztrát 17,8 milionu Kč

​Osobní lodní dopravci dostali na pokrytí covidových ztrát 17,8 milionu Kč

15.11. - Osobní lodní dopravci dostali od státu na pokrytí loňských koronavirových ztrát 17,8 milionu korun. Dotace, které se týkaly pouze přepravy cestujících, si mezi sebou rozdělilo celkem 28 žadatelů. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Dopravcům loni během jarního nouzového stavu klesly tržby asi o 30 procent.

Program kompenzací ministerstvo vyhlásilo letos v květnu, v září pak úspěšným žadatelům začalo peníze proplácet. O podporu zažádalo celkem 29 zájemců, jedna ze žádostí tak byla vyřazena. Dotace stát poskytoval v režimu de minimis, což znamená limit 200 000 eur (asi 5,2 milionu korun) na jednoho žadatele.

Resort dopravy v minulosti vyhlásil podpůrné programy i pro některé jiné dopravní segmenty. Například v závěru loňského roku rozdal přes 932 milionů korun mezi zájezdové autobusové dopravce, letos v létě pak úřad vypsal další pokračování kompenzačního programu s dalšími až 380 miliony korun. Dotace za více než 26 milionů korun na covidové ztráty dostali letos komerční dopravci, kteří provozují linkovou autobusovou dopravu. Pro železniční osobní dopravce ministerstvo vyčlenilo další zhruba miliardu korun. O kompenzace pak mohly žádat i stavební firmy, které se podílejí na dopravních stavbách.

(čtk)

Foto: Pixabay

spinner