Na Brněnské přehradě začala 76. plavební sezona, potrvá do 30. října

Na Brněnské přehradě začala 76. plavební sezona, potrvá do 30. října

10.4. - Na Brněnské přehradě včera brněnský dopravní podnik zahájil 76. lodní sezonu. Přes studené a větrné počasí se přišlo na slavnostní nástup kapitánů podívat mnoho lidí, kteří se dopoledne vydali na zahajovací okružní plavbu po hladině. V 10:45 vyplula první loď na pravidelnou plavbu, sezona letos potrvá do 30. října, řekl ČTK generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Loňská sezona byla v novodobé historii lodní dopravy rekordní, lodě přepravily téměř 290 000 cestujících. "Jsme moc rádi za přízeň, kterou k nám Brňané chovají," řekl Miloš Havránek. Posledních deset let zájem víceméně setrvale roste s tím, jak se podařilo přehradu vyčistit od sinic, daří se ji udržovat čistou a v důsledku zvelebování jejího okolí roste její rekreační význam.

Dopravní podnik má k dispozici pět moderních lodí a dvě historické Brno a Morava. Zároveň se snaží modernizovat infrastrukturu. "Letos investice nejsou tolik vidět, protože děláme generální opravu zimního dobíjení lodí za deset milionů korun. Dobíjení bude rychlejší a levnější. Pokračujeme také v obnově základního mola, kde jsou lodě zaparkované," řekl Miloš Havránek. Až v květnu vypluje loď Brno, protože se rekonstruuje elektroinstalace.

Podnik má také téměř připravenou úpravu zastávek ve Veverské Bítýšce a Pod Trnůvkou, aby byly bezbariérové. "V Bítýšce se navíc odchází ze zastávky jen takovou vyšlapanou pěšinou, tak tam chceme udělat zpevněnou cestu a kromě bezbariérového mola také lavičky a stolek, aby to mělo vyšší úroveň," řekl Miloš Havránek. Kvůli finanční situaci se předpokládá, že se budou zastávky upravovat až příští rok.

(čtk)

Foto: Dopravní podnik města Brna

spinner