​Miloš Zeman jednal s Norbertem Hoferem o kanálu, Rakousko věc přezkoumá

​Miloš Zeman jednal s Norbertem Hoferem o kanálu, Rakousko věc přezkoumá

4.4. - Český prezident Miloš Zeman se dnes sešel s rakouským ministrem dopravy Norbertem Hoferem. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček po jednání na závěr třídenní prezidentovy návštěvy Rakouska sdělil, že hlavním tématem „přátelského jednání“ byl projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe. Miloš Zeman požádal o přehodnocení zdrženlivého rakouského stanoviska vůči tomuto projektu. Norbert Hofer, kterého Miloš Zeman v jeho neúspěšné prezidentské kampani podpořil, přezkoumání rakouského postoje přislíbil.

„Pan prezident požádal o přehodnocení zdrženlivého stanoviska. Poukázal, že jde nejenom o dopravu, ale i o vodní hospodářství,“ řekl Jiří Ovčáček.

Miloš Zeman patří dlouhodobě mezi zanícené propagátory novodobé iniciativy na vznik vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. Komise českého ministerstva dopravy nedávno navrhla dále pokračovat v přípravách vodního kanálu jen mezi Dunajem a Odrou, protože labská větev se jeví jako riziková.

„Ministr dopravy Norbert Hofer přislíbil, že rakouská strana záležitost přezkoumá a je ochotna se projektem zabývat,“ tlumočil Ovčáček výsledek jednání českého prezidenta s rakouským politikem.

Projekt by podle studie českého ministerstva dopravy stál přes 585 miliard Kč, z toho labská větev více než 300 miliard Kč. Podle zastánců projektu by koridor přinesl ekonomické možnosti, zároveň by pomohl skomírající lodní dopravě v České republice a umožnil lepší hospodaření s vodou. Ekologové naopak namítají, že koridor by zničil zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy a měl by výrazný dopad na krajinu a vodní režim v zemi.

(čtk)

spinner