Kanál DOL

Fico: Projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe je důležitý a realizovatelný

Fico: Projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe je důležitý a realizovatelný

VALTICE (12.5.) – Projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe, který dlouhodobě prosazuje prezident Miloš Zeman, je podle slovenského premiéra Roberta Fica nejen důležitý, ale i realizovatelný. Byl by podle něj poměrně levnou a rychlou dopravní cestou. Řekl to po společném zasedání české a slovenské vlády. Studii proveditelnosti k projektu má připravit české ministerstvo dopravy.

„Zdá se, že tento projekt je velmi důležitý, ale především, že je zrealizovatelný. I proto musíme dát co nejrychleji připravit studii proveditelnosti," uvedl slovenský premiér, který v návaznosti na kanál hovořil také o možném propojení řek Moravy a Váhu. Sobotka připomněl, že jeho koaliční vláda slíbila zajistit studii proveditelnosti kanálu, jehož vybudování by podle některých odhadů přišlo až na stovky miliard korun. Teprve až bude studie hotová, bude podle Sobotky možné hovořit o tom, jestli je projekt efektivní a jestli na něm budou další české vlády pracovat.

Fico kanál považuje za velmi ambiciózní. „Myslím si, že není potřeba mluvit o jeho dopadu, protože by se vytvořila neuvěřitelně zajímavá dopravní infrastruktura, poměrně laciná, poměrně rychlá, která by dokázala spojit různé části Evropy," podotkl. Sobotka poznamenal, že příprava a případná realizace projektu je otázkou desítek let.

Oba premiéři mluvili také o zlepšení a zrychlení vlakového spojení mezi Břeclaví a Bratislavou nebo lepším silničním spojení mezi oběma státy. Právě na to je podle českého premiéra možné využít i evropské prostředky. Česko chce spolu se Slovenskem na EU tlačit, aby se maximálně zlepšily podmínky pro dočerpání evropských fondů z minulého období.

(čtk)

spinner