Vylepšení napájecích stanic MHD ve Zlíně a Otrokovicích stálo 105 milionů Kč

Vylepšení napájecích stanic MHD ve Zlíně a Otrokovicích stálo 105 milionů Kč

12.8. - Výstavba a rekonstrukce napájecích stanic pro provoz trolejbusů a elektrobusů městské hromadné dopravy (MHD) ve Zlíně a sousedních Otrokovicích přišly loni na 105 milionů korun bez DPH. Z toho 60 milionů korun bylo z evropské dotace z Operačního programu Doprava. Uvedl to včera v tiskové zprávě Jaromír Schneider, administrátor dotačních projektů Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO), která MHD ve zlínské aglomeraci zajišťuje.

Ve Zlíně společnost loni rekonstruovala měnírny na Podvesné a na Cigánově. Novou měnírnu vybudovala v Otrokovicích a další dvě v krajském městě, a to ve Vodní ulici a v blízkosti obchodního areálu Centro v Malenovicích. Dopravce též uvedl do provozu novou bateriovou stanici ve Zlíně na Vršavě. "Nově vybudované měnírny by měly pokrývat i požadavky na napájení projektovaného prodloužení trolejbusové tratí v Otrokovicích a plánovaných nových tratí ve Zlíně v ulici Zarámí a v průmyslové zóně v Přílukách," uvedl mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Součástí rekonstrukce měníren je rovněž uplatnění nového systému jejich dálkového ovládání z centrálního dispečinku v sídle DSZO ve Zlíně na Podvesné. "V současné době se realizuje projekt na sjednocení a doplnění dálkového ovládání původních měníren a odpojovačů do jednotného systému dálkového ovládání," uvedl vedoucí úseku údržby trolejového vedení a měníren DSZO René Jurča.

V síti MHD ve Zlíně a Otrokovicích je v současné době v provozu deset měníren a dvě bateriové stanice. Měnírny převádějí střídavé vysoké napětí ze sítě dodavatelů elektrické energie na stejnosměrné napětí 600 voltů, které využívá trolejová síť i nabíjecí místa elektrobusu. Bateriové stanice akumulují elektrickou energii v době menšího zatížení v koncových úsecích trolejového vedení, které jsou značně vzdáleny od měnírny, a posilují tyto úseky v časech velkých odběrů proudu, vyrovnávají vznikající úbytky napětí.

Loni vozidla DSZO ujela 4,8 milionu kilometrů a přepravila 31,1 milionu cestujících. Společnost provozuje prostřednictvím 42 autobusů, jednoho elektrobusu a 56 trolejbusů MHD na území Zlína a sousedních Otrokovic a Želechovic nad Dřevnicí. Zajišťuje rovněž opravy vozidel, montáž a opravy trakčního vedení a reklamní činnost. V roce 2022 měla 307 zaměstnanců, z toho 173 řidičů MHD.

(čtk)

Ilustrační foto: DSZO - trolejbus Škoda na lince č. 9

spinner