Vedení Prahy chce upravit projekt výstavby stanice metra D Libuš

Vedení Prahy chce upravit projekt výstavby stanice metra D Libuš

20.5. - Vedení pražského magistrátu chce upravit projekt výstavby stanice metra D Libuš. Proti původnímu záměru má přibýt výstup nebo podchod pod Novodvorskou ulicí. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. V okolí stanice má podle plánů města vzniknout náměstí a čtvrť. Kromě Prahy patří na místě některé pozemky také soukromým vlastníkům. Stavba linky D z Pankráce do Písnice začala v roce 2022 úsekem z Pankráce na Olbrachtovu. Investorem metra je dopravní podnik (DPP).

Změna projektu má podle dokumentu zlepšit budoucí návaznost stanice metra na její okolí. Proti původnímu v něm má přibýt severní vestibul metra. Jižní vestibul se rozšíří a zahloubí, navíc má vzniknout podchod pod Novodvorskou a nové náměstí. Změny podle vedení Prahy zlepší koordinaci zájmů všech vlastníků. Výstavba stanice potrvá zhruba 4,5 roku, termín zahájení není zatím jasný. Podle dokumentu tak má dopravní podnik dost času na udělání změn.

Místo s budoucí stanicí metra je na rozhraní Prahy 12 a Libuše. Město si nechalo vypracovat územní studii, podle které se má oblast upravit. První krok ke změně území je prodloužení tramvajové trati z Modřan na Libuš, kam začaly tramvaje jezdit loni.

U stanice metra Libuš má vyrůst polyfunkční dům soukromého investora na místě nynějšího supermarketu, který v nové budově zůstane. V objektu budou i další obchody a služby a ve vyšších patrech administrativa. Z Novodvorské ulice by se měl stát městský bulvár se zeleným středovým pásem a dvěma stromořadími.

Vedení města z obdobných důvodů letos v únoru uložilo DPP upravit projekt také u stanice metra D Nové Dvory, aby odpovídal budoucí zástavbě. K této stanici dnes radní schválili také čtyři memoranda o spolupráci s majiteli pozemků. Město na místě plánuje vybudovat čtvrť s byty, obchodními a administrativními budovami, kulturním centrem či P+R parkovištěm. Magistrát k plánované výstavbě připravuje změnu územního plánu, které se týkají dnes schválená memoranda.

Stavba nové linky pražského metra začala předloni a ve výstavbě je úsek mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Navazovat má část z Olbrachtovy na Nové Dvory, u které se nyní antimonopolní úřad zabývá soutěží na výstavbu, a to kvůli stížnosti z tendru vyřazeného sdružení firem PORR, Vinci a Marti (PVM). Úřad pro kontrolu hospodářské soutěže před časem rozhodl o zrušení výběru sdružení vedené firmou Subterra, která tendr vyhrála, a DPP proti rozhodnutí podal rozklad. Úřad řeší i další podnět ohledně vyloučení PVM, u kterého zatím nerozhodl.

(čtk)

Vizualizace: Metroprojekt

spinner