Vedení DPP se s odbory domluvilo na navýšení mezd zaměstnanců

Vedení DPP se s odbory domluvilo na navýšení mezd zaměstnanců

7.12. - Zaměstnancům pražského dopravního podniku (DPP) se od 1. ledna zvýší mzda. Vedení firmy se s odbory domluvilo na dodatku ke kolektivní smlouvě, který zajistí navýšení mzdových tarifů u všech zaměstnanců o 2,2 procenta. Sdělila to mluvčí DPP Aneta Řehková. Průměrná mzda v DPP je 44 326 korun měsíčně. Podnik je největší městskou firmou, zaměstnává téměř 11 000 lidí. Na starosti má provoz MHD.

Podpisem dodatku se o rok prodloužila platnost stávající kolektivní smlouvy. "Současně díky tomu našim zaměstnancům v příštím roce neklesne průměrná mzda pod úroveň dosaženou letos. Všechny ostatní benefity vyplývající ze stávající kolektivní smlouvy zůstávají beze změny na tradičně vysoké úrovni. Naší dlouhodobou strategií je být stabilním a jedním z nejvyhledávanějších zaměstnavatelů," uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski.

Vedení DPP v minulosti uzavřelo s odbory kolektivní smlouvu platnou až do konce letošního roku. Na podzim 2017 ji však odbory chtěly znovu otevřít, což se stalo. Smlouva kromě mzdy zajišťuje zaměstnancům řadu dalších benefitů, jako jsou stravenky, lékařská péče nebo zaměstnanecké jízdné.

Město financuje fungování podniku prostřednictvím tzv. kompenzací. Letos bylo z rozpočtu města určeno pro DPP 14,6 miliardy korun. V příštím roce to bude podle návrhu rozpočtu 15,3 miliardy korun. Rozpočet na příští rok ale musí ještě schválit pražští zastupitelé.

V letošním roce ovlivní hospodaření podniku pandemie koronaviru. Kvůli poklesu cestujících očekává DPP propad tržeb až o 1,4 miliardy korun. V obdobích zavedení nejpřísnějších opatření se počet cestujících snížil proti běžnému stavu až o 80 procent.

(čtk)

Foto: LAN

spinner