Ve spojích opavské MHD začali působit asistenti přepravy

Ve spojích opavské MHD začali působit asistenti přepravy

27.12. - V autobusech a trolejbusech opavské hromadné dopravy začali působit asistenti přepravy. Lidem mají pomáhat například při přestupování, kontrolují ale i jízdenky a také dodržování dalších přepravních podmínek. ČTK to dnes řekla Lada Dobrovolná z tiskového oddělení magistrátu.

"Jejich úkolem je dozor nad přepravní kázní. Tedy kontrola, zda všichni cestující mají platný jízdní doklad a dodržují přepravní podmínky. Neméně důležitou rolí je ale i informování veřejnosti v otázkách týkajících se opavské MHD," řekla.

Asistenti mohou pomoci cestujícím orientovat se v jednotlivých linkách a tarifech, ve spojeních mezi městskými částmi či třeba při odbavování. "Asistenty přepravy poznají cestující snadno. Na sobě mají žluté reflexní vesty s označením své funkce, navíc se prokazují služebním průkazem," doplnila Lada Dobrovolná.

V Ostravě asistenti ve spojích dopravního podniku působí od roku 2017. Jejich cílem je především zvyšovat u cestujících pocit bezpečí. Úkolem není odhalovat černé pasažéry a s těmi pak přestupek řešit. Naopak cestující bez jízdenky z dopravního prostředku vykážou. Zabývají se i dalšími aspekty, například aby cestující neobtěžovali lidé špinaví a zapáchající, pod vlivem alkoholu či drog a agresivní jedinci.

Vedení města a ostravského dopravního podniku při zřízení této služby uvedlo, že jde o reakci na stav, kdy část cestujících dlouhodobě odmítala respektovat pravidla přepravy, nebojí se revizorů a neplatí za jízdenky. To vyvolalo kritiku některých organizací, které opatření označovaly za rasistické. Původně ve městě bylo osm asistentů, dnes jich je 45. Dosud provedli okolo pěti milionů kontrol a vyloučili z přepravy 470 000 cestujících.

Podle ředitele Dopravního podniku Ostrava Daniela Moryse toto opatření přináší zlepšení situace. "Ze začátku jsme v průměru vykazovali 2,69 cestujícího z každého zkontrolovaného spoje. Dnes je to číslo nižší, je to něco málo přes dva cestující," řekl.

(čtk)

Foto: Městský dopravní podnik Opava

spinner