​V Českých Budějovicích začne na jaře jezdit devět nových autobusů

​V Českých Budějovicích začne na jaře jezdit devět nových autobusů

26.11. - Dopravní podnik Českých Budějovic koupil devět nízkopodlažních autobusů Solaris Urbino s kapacitou minimálně 125 cestujících. Do provozu je zařadí na jaře příštího roku. Náklady byly 70,7 milionu Kč. Vozy budou mít kvůli přísnějším požadavkům na hygienu v souvislosti s koronavirem sedadla s koženkovým čalouněním, která se lépe čistí. Informovala o tom Michaela Slabová z marketingu dopravního podniku.

Různé druhy autobusů Solaris Urbino již dopravní podnik provozuje, což je podle firmy výhodné kvůli údržbě i náhradním dílům. Vozy, z nichž cena za jeden byla 7,8 milionu, mají klimatizaci, moderní odbavovací systém, USB zásuvky či palubní kamery. Kvůli důkladnější hygieně v nich budou sedačky s koženkovým čalouněním, umožní účinnější údržbu. Zároveň však na rozdíl od plastových nebo dřevěných sedaček, které se mnohdy v MHD také používají, jsou pro pasažéry podle Michaely Slabové pohodlné.

"Nízkopodlažní autobusy usnadní jízdu zejména maminkám s kočárky, vozíčkářům a tělesně indisponovaným lidem. Pro dopravce pak znamenají nižší provozní náklady," uvedl ředitel dopravního podniku Slavoj Dolejš.

Nové autobusy začnou jezdit na jaře 2021. Díky tomu vyřadí podnik některé starší vozy, u nichž jsou vyšší náklady na opravy.

Loni podnik přepravil rekordních 67,4 milionu cestujících. Tržby z jízdného meziročně klesly podniku loni asi o dva miliony na 117 milionů, zisk po zdanění klesl téměř o tři miliony na 10,2 milionu Kč.

Historie MHD v Českých Budějovicích sahá do roku 1909. Dopravní podnik zajišťuje přepravu ve městě a v 15 obcích. Vozový park čítá 85 autobusů, 57 trolejbusů a 11 elektrobusů, které jezdí na 16 autobusových, osmi trolejbusových a třech elektrobusových linkách. Obsluhují téměř 400 zastávek. Ročně najedou šest milionů kilometrů. Podnik má kolem 440 zaměstnanců.

(čtk)

Foto: Dopravní podnik Českých Budějovic

spinner