V Brně bude možné objednat si odvoz na zastávku MHD, dva měsíce zdarma

V Brně bude možné objednat si odvoz na zastávku MHD, dva měsíce zdarma

16.9. - Brněnský dopravní podnik bude od soboty testovat novou službu Klik bus. Spočívá v tom, že cestující si v aplikaci zažádá o jízdu a do 70 metrů od něj přijede auto a převeze ho k požadované zastávce MHD. Služba se bude dva měsíce testovat v Masarykově čtvrti, kde síť MHD není tak hustá jako ve zbytku města. Cestující se tak budou moci svézt například na zastávky Úvoz, Pisárky či Tábor, uvedl dnes při představení služby ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Zatím bude služba zdarma. Dopravu bude zajišťovat firma CITYA.io, která je také poskytovatelem aplikace, s jejíž pomocí si zájemce auto objedná.

Důvodem, proč Brno jako město s hustou sítí linek a zastávek MHD službu zavádí, je to, že Masarykova čtvrť je kopcovitá a síť zastávek hromadné dopravy tam není tak hustá jako ve většině města. Navíc jediná tramvajová a dvě trolejbusové linky ze tří jedou směrem do centra, proto by zde o službu podle města mohl být zájem. Provozovatel služby navíc nabídl Brnu dvouměsíční bezplatný provoz.

Inspirací pro Brno byly středočeské Říčany, kde služba funguje tři měsíce a postupně se rozšiřuje. Po objednání jízdy v aplikaci se cestující dozví místo virtuální zastávky. Objednávat je možné dopředu, minimálně ale 15 minut před požadovaným vyzvednutím.

Služba v Brně bude v provozu denně od 6:00 do 22:00. "My dodáme řidiče, kterému stačí řidičské oprávnění skupiny B, takže nás to personálně nezatíží," doplnil Havránek.

Podnik zajišťuje několik let také provoz Senior busu, což je služba, která poskytuje dopravu lidem starším 70 let a tělesně handicapovaným. Auto dopravního podniku je odveze až šestkrát do měsíce na nákup či k lékaři, jedna jízda stojí 50 korun a město na její provoz přispívá.

(čtk)

Ilustrační foto: CITYA.io

spinner