Ústí získalo dotaci na vodíkovou plnicí stanici, využije ji MHD

Ústí získalo dotaci na vodíkovou plnicí stanici, využije ji MHD

12.2. - Ústí nad Labem získalo dotaci na stavbu vodíkové plnicí stanice. Bude u chemičky, v níž vodík vzniká jako vedlejší produkt výroby. Ekologicky čistou surovinu využijí autobusy městské hromadné dopravy, případně veřejnost. Novináře o tom dnes informoval primátor Petr Nedvědický.

Evropská dotace z operačního programu Doprava činí zhruba 30,8 milionu Kč. Náklady na stavbu jsou podle primátora mezi 25 až 50 miliony Kč podle počtu stojanů. „Chtěli bychom se blížit ke třiceti milionům, aby si dopravní podnik nemusel brát na stavbu úvěr,“ uvedl Nedvědický. Dotaci stát proplatí po dokončení stavby. Autobusy na vodík v ústecké MHD zatím nejsou. Město požádalo o dotaci na jejich pořízení.

Vodík v ústecké Spolchemii vzniká jako produkt membránové elektrolýzy, která vyrábí hydroxidy a chlor, což jsou hlavní suroviny pro výrobu epoxidových pryskyřic. „Aktuálně vodík používáme pro výrobu kyseliny chlorovodíkové a k výrobě páry. Roční produkce je aktuálně 20 milionů metrů krychlových, což je několikanásobná rezerva pro možné využití v ústecké MHD,“ řekl ČTK mluvčí chemičky Jan Charvát. „ „Vodík neskladujeme, ale spotřebováváme, žádné bezpečnostní riziko tak není,“ dodal.

Stanice by mohla stát na konci roku 2021. Pokud město získá dotaci, bude mít v tu dobu autobusy na vodík. Cena jednoho vozu je podle primátora zhruba 20 milionů korun. Jeho dojezd je na jednu plnou nádrž až 350 kilometrů. "Provoz vodíkových autobusů je dražší než klasických, ale je to provoz ekologický," řekl Nedvědický. Vodíkové autobusy podle něj nyní jezdí v Německu, Portugalsku či v Londýně. Cena vodíku bude podle primátora díky uzavřenému memorandu s chemičkou nižší, než je na volném evropském trhu.

Vodíková plnicí stanice by mohla stát také v Litvínově, kde vodík vyrábí společnost Unipetrol.

(čtk)

Foto: H2 Mobility

spinner