ÚOHS si nechává zpracovat posouzení nabídky sdružení PVM v tendru na metro D

ÚOHS si nechává zpracovat posouzení nabídky sdružení PVM v tendru na metro D

4.4. - Antimonopolní úřad (ÚOHS) si nechává zpracovat Kloknerovým ústavem ČVUT posouzení nabídky firem Porr, Vinci a Marti (sdružení PVM) v tendru na druhou část linky metra D. Má být hotov v září a i na jeho základě pražský dopravní podnik podnik (DPP) znovu zakázku vyhodnotí. Novinářům to včera řekl primátorův náměstek Petr Hlaváček. DPP dříve v tendru vybral sdružení firem vedené společností Subterra, následně výběr v souvislosti s rozhodnutím antimonopolního úřadu zrušil.

Stavba linky D začala v roce 2022 v úseku mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Navazovat má úsek z Olbrachtovy na Nové Dvory, kterého se týká diskutovaný tendr. Třicetimiliardovou zakázku vyhrálo loni sdružení firem vedené společnosti Subterra z koncernu Metrostav, předtím DPP vyloučil o dvě miliardy levnější nabídku podanou PVM. Podle DPP nesplnila podmínky. Po rozhodnutí dorazilo k antimonopolnímu úřadu několik podání, proti svému vyřazení z tendru sdružení PVM veřejně protestovalo.

"Výsledek je, že se nebude opakovat to výběrové řízení, ale bude se znovu rozhodovat," řekl Petr Hlaváček. Správnost nabídky sdružení PVM podle něj prověří odborníci z Kloknerova ústavu, kteří mají termín do září. Poté bude mít hodnotící komise podklady k tomu tendr znovu vyhodnotit, doplnil náměstek.

ÚOHS začátkem roku nepravomocně zrušil rozhodnutí o výběru dodavatele a všechny následující úkony DPP v tendru kvůli tomu, že podle úřadu v dokumentaci vítězného sdružení chyběly doklady prokazující zkušenosti některých členů odborného personálu, za něž byly při hodnocení uchazečům udělovány body. Následně výběr vítěze zrušilo i představenstvo podniku, DPP nicméně s rozhodnutím ÚOHS nesouhlasil a podal proti němu rozklad. Vedení DPP trvá na tom, že podnik postupoval v tendru podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

(čtk)

Vizualizace: Metroprojekt - stanice Nové Dvory

spinner