​Student Agency předpokládá po brexitu komplikace na hranicích

​Student Agency předpokládá po brexitu komplikace na hranicích

11.3. - Brexit bez dohody bude patrně znamenat větší komplikace a zdržení na hranicích s Velkou Británií než brexit s dohodou. Jak však bude přejezd hranice fungovat, ukáže až realita, řekl Aleš Ondrůj, mluvčí společnosti Student Agency, která provozuje autobusové linky z Česka do Londýna pod značkou RegioJet. Všichni zaměstnanci budou muset pro jistotu cestovat na těchto linkách s pasem, a ne s občanským průkazem. Pro klienty společnosti, kteří letos vycestují do Británie na jazykový či studijní pobyt, se nic nemění, uvedl ředitel oddělení jazykových a pracovních pobytů Peter Janičina.

Firma také řeší se zaměstnanci pojištění pro země mimo Evropskou unii. Konkrétní informace však stále scházejí a nevědí toho příliš ani partneři přímo v Británii. K brexitu, tedy opuštění EU, má dojít již 29. března, zatím však stále není jasné, jakou podobu odchod země bude mít. Proto není zřejmý ani dopad.

„Zatím platí, že pro pobyty kratší než tři měsíce a pro letošní léto nejsou vyžadována žádná speciální opatření a dokumenty nad rámec současných. Občané EU mohou do Británie cestovat na občanský průkaz nejméně do konce příštího roku,“ uvedl Peter Janičina.

Pro delší pobyty bude potřeba žádat o povolení k setrvání a umožní zůstat v Británii nejvýše tři roky. „Od roku 2021 začne pravděpodobně platit nový imigrační systém, jehož podmínky ale zatím nejsou známé. Předpokládá se, že půjde o systém elektronických žádostí, který je podobný systému pro vstup do USA. Zároveň bude nutné cestovat s cestovním pasem,“ uvedl Peter Janičina.

Žádné informace o dopadu brexitu nemá vedení Letiště Brno, odkud létá denně pravidelná linka do Londýna. „Ryanair jako dopravce nás zatím neinformoval o možných důsledcích,“ uvedl člen představenstva Jiří Filip. O případných důsledcích pro nákladní dopravu nehovořil.

(čtk)

Foto: RegioJet

spinner