Škoda Electric představila na veletrhu CZECHBUS 2018 nový elektrobus

Škoda Electric představila na veletrhu CZECHBUS 2018 nový elektrobus

20. 11. – Na dnes zahájeném veletrhu CZECHBUS 2018 na pražském Výstavišti v Holešovicích představila Škoda Electric nový elektrobus Škoda 29BB. Vozy tohoto typu již od začátku listopadu slouží cestujícím v Českých Budějovicích. Škoda pro jihočeskou metropoli dodala celkem jedenáct elektrobusů, které jsou se svými necelými devíti metry nejkratšími vozidly, které kdy plzeňská společnost vyrobila.

„Vývoji životnímu prostředí šetrných prostředků městské hromadné dopravy se Škoda Electric věnuje dlouhodobě. Zájem o elektrobusy na trhu roste, neboť přínos elektromobility pro města je jednoznačně pozitivní. Ekologické elektrobusy jsou velký trendem v oblasti veřejné dopravy, jsou tiché, v místě provozu bez emisí,“ uvedl ředitel obchodu Škody Electric Karel Majer s tím, že za poslední roky výrobce představil hned několik nových typů elektrobusů.

Škodovácké elektrobusy již v jihočeské metropoli úspěšně najely první stovky kilometrů v běžném provozu s cestujícími. Jedenáct nových ekologických vozidel za zhruba 140 milionů Kč má unikátní technické řešení - díky oddělenému galvanickému nabíječi (GIN) je možné je rychle dobíjet přímo z trolejového vedení. Tím se stávají nezávislými na místě nabíjení a nepotřebují další nabíjecí zařízení. Při stání v dopravní zácpě může řidič využít čas k efektivnímu nabíjení trakční baterie. Navíc díky speciálním SiC polovodičovým prvkům nabízí také vysokou účinnost.

„Elektrobusy mají kapacitu 45 osob, z toho 21 míst je pro sedící,“ uvedl obchodní manažer Škody Electric Radek Kapr. Zároveň připomněl, že souběžně s dodávkou nových elektrobusů Škoda Electric pro jihočeskou metropoli dodal výrobce do Českých Budějovic i jedenáct nových velkokapacitních trolejbusů Škoda 27 Tr s novou generací karosérie.

Vedle Českých Budějovic získala Škoda Electric v poslední době hned několik kontraktů na dodávku elektrobusů. Deset vozidel slouží v systému hromadné dopravy v severomoravském Třinci, v tomto případě elektrobusy provozuje společnost Arriva Morava. Jeden pilotní elektrobus dodala Škoda Electric také společnosti ARRIVA Nové Zámky na Slovensko, další budou brzy jezdit v Žilině, ve Zlíně a Trutnově.

(mna)

Foto: Škoda Electric

spinner