Sedm lidí a dvě firmy čelí obžalobě za ovlivňování zakázek Českých drah

Sedm lidí a dvě firmy čelí obžalobě za ovlivňování zakázek Českých drah

26.1. - Státní zástupce podal obžalobu na sedm lidí a dvě firmy v kauze, která se týká podezření na ovlivňování zakázek Českých drah. Na webu to dnes uvedlo pražské vrchní státní zastupitelství. Obžaloba tvrdí, že organizovaná skupina využívala neveřejné informace u poptávkových řízení na zajištění náhradní autobusové dopravy při drážních výlukách. Podle dřívějších informací médií je mezi obviněnými fotbalový manažer Roman Rogoz.

Skupina podle státního zástupce poskytovala a zužitkovávala neveřejné informace o cenových nabídkách ostatních uchazečů o zakázky. Jejím cílem bylo upřednostnit vybrané dodavatele, a získat tak majetkový prospěch. Národní centrála proti organizovanému zločinu v minulosti zveřejnila, že skupina v roce 2020 získala informace prostřednictvím bývalého zaměstnance Českých drah a že chtěla ovlivnit celkem osm zakázek v hodnotě 18 milionů korun.

"Rozsah trestné činnosti i její konkrétní právní kvalifikace se u jednotlivých obviněných liší," uvedl státní zástupce Jan Scholle. V popsané trestné činnosti spatřuje podvod, zjednání výhody a také pletichy při zadání veřejné zakázky. Obviněným hrozí až osmileté vězení. Případ bude mít na starosti Obvodní soud pro Prahu 1.

Policie se kauzou začala zabývat na základě Rogozových odposlechů v jiném případu s krycím názvem Šváb, který se týká údajného ovlivňování výsledků fotbalových utkání druhé a třetí ligy. Někdejší sportovní manažer Slavoje Vyšehrad Rogoz je blízkým spolupracovníkem bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra. Vedle Rogoze a Berbra čelí v kauze Šváb obžalobě dalších 19 lidí, soud v Plzni začne kauzu řešit v dubnu.

(čtk)

Ilustrační foto: Vrchní státní zastupitelství Praha

spinner